Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

07.03.2019 01:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Ministrat e Financave të Bashkimit Evropian hodhën poshtë planin për të prezantuar një taksë dixhitale për kompanitë e internetit që gjenerojnë të ardhura në mesin e 28 vendeve anëtare.

Megjithatë ranë dakord të punonin për një reformë globale për taksimin e kompanive të internetit sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Lëvizja me shumë gjasa do të mirërpritet nga gjigandët e teknologjisë si Alphabet Google dhe Facebook.

“Një numër delegatësh kanë kundërshti fundamentale,” tha presidenca Rumune e Bashkimit Evropian përpara se ministrat të takohen më 12 Mars.

Takimi është parë si mundësia e fundit për të arritur një marrëveshje për një taksë dixhitale. Ministrat pritet të gjejnë gjuhën e përbashkët sa i përket një reforme taksative globale përgatitur nga OECD.

Aplikimi i taksave globale ka qenë një prej temave globale më të debatuara prej vitesh dhe asnjëherë nuk është gjetur një akord për shkak se interesat kombëtare të vendeve ndryshojnë.

Sipas planit të Komisionit Evropian vitin e kaluar, kompanitë e madha do të paguanin taksë dixhitale 3% të të ardhurave.

Reformat taksative duhet të mbështeten nga 28 vendet anëtare përpara se të aprovohen por Irlanda dhe vendet Skandinave u shprehën kundër. Vende të tjera ishin skeptike.

Në përpjekje për të shpëtuar planin, Franca u përpoq të tërhiqte mbështetjen e Gjermanisë por nuk arriti dot. Me dështimin e saj Franca, Italia dhe Spanja kanë filluar të implementojnë taksa dixhitale në nivele kombëtare. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan