Dështimet në zbatimin e MSA-së kanë dëmtuar Kosovën politikisht e financiarisht

14.11.2019 09:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dështimet në zbatimin e MSA-së kanë dëmtuar Kosovën politikisht e financiarisht

Kosova ka vendnumëruar në procesin integrues dhe ka humbur dhjetëra miliona euro të zotuara nga Bashkimi Evropian, shkaku i ngecjeve në zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (MSA). Dështimet janë evidentuar veçmas në këtë mandat dhe përgjegjësia për to dhe për dëmet i është faturuar Qeverisë.

MSA-ja është firmosur dhe ratifikuar në vitin 2015, për llogari të së cilës autoritetet vendore janë obliguar të ndërmarrin një numër të madh veprimesh, të listuara në Programin për Zbatimin e MSA-së, shkruan sot “Koha Ditore”.

Prioritetet e dala nga kjo marrëveshje, që përbën më të rëndësishmen të lidhur me Bashkimin Evropian (BE), ishin identifikuar në një dokument të dakorduar me Brukselin zyrtar – Agjendën për Reforma Evropiane (ERA). Ngathtësi janë evidentuar në zbatimin e veprimeve të përshkruara në të dyja.

Qeveria që tash ndodhet në ikje kishte aprovuar Programin kombëtar për zbatimin e MSA-së referuar periudhës 2019-2023. Ai përbënte dokument ligjërisht të detyrueshëm për të gjitha organet e administratës shtetërore, të cilat ishin të obliguara të zbatonin masat afatshkurtra nën përgjegjësinë e tyre, siç ishin planifikuar. Zbatimi mbikëqyrej nga Ministria e Integrimit Evropian.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Borell: Jam pajtuar me Kurtin që takimi me Vuçiqin të ndodhë para fundit të qershorit

Borell: Jam pajtuar me Kurtin që takimi me Vuçiqin të ndodhë para fundit të qershorit

Kurti: Javën e ardhshme vjen një kontigjent i 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE-ja

Kurti: Javën e ardhshme vjen një kontigjent i 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE-ja

Molliqaj: Kurti po qeverisë me shantazh ndaj opozitës, diaologu po na çon drejt formimit të Asociacionit

Molliqaj: Kurti po qeverisë me shantazh ndaj opozitës, diaologu po na çon drejt formimit të Asociacionit

Sveçla ul nga 2500 në 500 euro qarkullimin financiar që duhet ta dëshmojnë ata që vijnë të studiojnë nga rajoni

Sveçla ul nga 2500 në 500 euro qarkullimin financiar që duhet ta dëshmojnë ata që vijnë të studiojnë nga rajoni

Lajmëroni menjëherë policinë nëse shihni këta persona

Lajmëroni menjëherë policinë nëse shihni këta persona

Temperatura të larta në dy ditët e ardhshme në Kosovë

Temperatura të larta në dy ditët e ardhshme në Kosovë

Cramon – Kurtit për ndryshimin e Ligjit për Zgjedhje: Ishte përpjekje enigmatike

Cramon – Kurtit për ndryshimin e Ligjit për Zgjedhje: Ishte përpjekje enigmatike

Osmani takohet me përfaqësueset e UN Woman, bisedojnë për avancimin e barazisë gjinore

Osmani takohet me përfaqësueset e UN Woman, bisedojnë për avancimin e barazisë gjinore

OBSH: Kriza si në Indi mund të ndodhë kudo

OBSH: Kriza si në Indi mund të ndodhë kudo

Vaksinimi i fëmijëve mund të nisë në muajin qershor, Pfizer kërkon autorizimin

Vaksinimi i fëmijëve mund të nisë në muajin qershor, Pfizer kërkon autorizimin

Hoxhaj: Kurti nisi bisedimet për Autonomi për serbët në Kosovë

Hoxhaj: Kurti nisi bisedimet për Autonomi për serbët në Kosovë

Latifi: Problemi Kosovë-Serbi mund të zgjidhet nga një lider i guximshëm, jo nga “grupe ekspertësh”

Latifi: Problemi Kosovë-Serbi mund të zgjidhet nga një lider i guximshëm, jo nga “grupe ekspertësh”

9 të vdekur dhe 269 raste të reja me COVID-19

9 të vdekur dhe 269 raste të reja me COVID-19

Kurti, Borrellit: Dialogu nuk është neglizhuar nga ne

Kurti, Borrellit: Dialogu nuk është neglizhuar nga ne

Vuçiq për “non-paper”: Po mundohen të na marrin Mitrovicën

Vuçiq për “non-paper”: Po mundohen të na marrin Mitrovicën

Amerikanët korrigjojnë gabimin e sekretarit të NATO-s, i referohen Kurtit si kryeministër

Amerikanët korrigjojnë gabimin e sekretarit të NATO-s, i referohen Kurtit si kryeministër