Dëshmitarja: Nuk e di se si pasaporta ime kishte përfunduar në shtëpinë e Ukë Rugovës

14.01.2020 11:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dëshmitarja: Nuk e di se si pasaporta ime kishte përfunduar në shtëpinë e Ukë Rugovës

Dëshmitarja Hajrije Kutllovci, ka deklaruar se nuk e din se si pasaporta e saj kishte përfunduar në shtëpinë e Ukë Rugovës, pasi që ajo kishte aplikuar për vizë në Ambasadën e Italisë, në Prishtinë.

Një deklarim të tillë, ajo e ka bërë në seancën e së hënës, në rastin ku për dallavere me viza italiane akuzohen ish-deputeti Ukë Rugova, ish-ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Astrit Haraqija dhe tre persona të tjerë.

Për këtë rast, të akuzuar janë edhe 15 persona të tjerë, mirëpo ndaj tyre është veçuar procedura në mënyrë që rasti të përfundojë më shpejt, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Kutllovci, e ftuar si dëshmitare nga PSRK-ja, ka thënë se kishte aplikuar për vizë italiane, por që një të tillë, nuk kishte arritur që ta siguronte, pasi që sipas saj, ishte njoftuar nga ana e Ambasadës Italiane, se i kishte humbur pasaporta.

Më pas, ajo ka thënë se e kishin telefonuar nga policia dhe i kishin thënë se pasaporta e saj ishte gjetur te Ukë Rugova.

“Unë ju kom thanë edhe policëve se nuk e njoh Ukë Rugovën, as kurrë se kom pa. Unë s’kom pagu asnjë cent për vizë se edhe nuk e kom marrë në fund hiq”, ka thënë Kutllovci.

Por, ajo ka mohuar se kishte njohur të akuzuarin Florjan Petani, ashtu siç kishte deklaruar në polici, duke shtuar se nuk e ndien vetën të dëmtuar.

“Unë nuk jom e interesume ma kurrë me apliku për vizë, e as që e ndjej vetën të dëmtuar”, tha ajo në fund të dëshmisë së saj.

Ajo ka shtuar se kishte aplikuar për vizë italiane, pasi që kishte pasur probleme shëndetësore dhe kishte dashur të shkonte në Gjermani për kontroll.

Përveç saj, në seancën e së hënës janë dëgjuar edhe tre dëshmitarë të tjerë të ftuar nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), Fefzi Caka, Ahmet Lipaj dhe Shyqeri Zatriqi kanë dhënë dëshmitë e tyre, lidhur me aplikimin që kishin bërë për viza italiane, në periudha të ndryshme kohore.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Për ndarjen e Kosovës bëhej fjalë për 50 miliardë euro dhe Trepçën si pjesë e Serbisë (Video)

Haradinaj: Për ndarjen e Kosovës bëhej fjalë për 50 miliardë euro dhe Trepçën si pjesë e Serbisë (Video)

Vrau duke goditur me sëpatë 50-vjeçarin, ky është autori i krimit makabër në Korçë

Vrau duke goditur me sëpatë 50-vjeçarin, ky është autori i krimit makabër në Korçë

Haradinaj: Do të kisha qejf unë ta hiqja taksën ndaj Serbisë

Haradinaj: Do të kisha qejf unë ta hiqja taksën ndaj Serbisë

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 në Kubë, pritet katastrofa

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 në Kubë, pritet katastrofa

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Vrasje për një vend në varreza, e qëllon më sëpatë në mes të qytetit (Video)

Vrasje për një vend në varreza, e qëllon më sëpatë në mes të qytetit (Video)

Vritet një polic dhe dy të tjerë plagosen në Zhur të Prizrenit (Video)

Vritet një polic dhe dy të tjerë plagosen në Zhur të Prizrenit (Video)

Nuk ka marrëveshje LVV-LDK, s’bën punë as QUINT-i

Nuk ka marrëveshje LVV-LDK, s’bën punë as QUINT-i

Presidenti Thaçi e mirëpret planin e Donald Trump për Lindjen e Mesme

Presidenti Thaçi e mirëpret planin e Donald Trump për Lindjen e Mesme

E jashtëzakonshme/Në Kinë nis dhe përfundon spitali brenda 48 orëve

E jashtëzakonshme/Në Kinë nis dhe përfundon spitali brenda 48 orëve

Ende nuk ka marrëveshje, vazhdonë takimi ndërmjet LVV – LDK – QUINT, pa ambasadorin Kosnett

Ende nuk ka marrëveshje, vazhdonë takimi ndërmjet LVV – LDK – QUINT, pa ambasadorin Kosnett

Në Turqi dyshohet për 12 persona të prekur nga coronavirusi

Në Turqi dyshohet për 12 persona të prekur nga coronavirusi

Abazi: Bedri Hamza lexon komunikata, të cilave nuk u beson as vet

Abazi: Bedri Hamza lexon komunikata, të cilave nuk u beson as vet

Këto janë katër pikat kryesore të “Planit për Paqe në Lindjen e Mesme” të presidentit Trump

Këto janë katër pikat kryesore të “Planit për Paqe në Lindjen e Mesme” të presidentit Trump

Nënkryetarët e Kuvendit marrin pjesë në Sesionin e Parë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Nënkryetarët e Kuvendit marrin pjesë në Sesionin e Parë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Çollaku: Befasuese, kërkesa e Kurtit për ambasadorët – tërheqjen e Konjufcës do që ta shes si trysni ndërkombëtare

Çollaku: Befasuese, kërkesa e Kurtit për ambasadorët – tërheqjen e Konjufcës do që ta shes si trysni ndërkombëtare