Derisa jeni në gjumë, partnerin e shtyni nga krevati? Problemi mbase është më serioz seç mendoni

01.01.2019 03:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Derisa jeni në gjumë, partnerin e shtyni nga krevati? Problemi mbase është më serioz seç mendoni

Flini gjumë jo të qetë, “vidhni” batanijen dhe e shtyni partnerin? Sigurisht bëni pjesë në 2 për qind të popullatës me sëmundje të rrallë

Shpesh partneri në mëngjes ju pret i hidhëruar, sepse gjithë natën e keni penguar të flejë gjumë dhe e keni shtyrë nga krevati?

Nëse përgjigjja është ‘po’, është e mundshme që vuani nga gjendja e rrallë mjekësore e quajtur çrregullimi REM i gjumit, transmeton Telegrafi.

Fjala është për personat të cilët bëhen agresivë dhe të shqetësuar në gjumë dhe godasin, bërtasin dhe shtyjnë çdo gjë që kanë rreth vetes.

Vetëm një deri në dy për qind e popullatës e ka këtë diagnozë.

Ekspertët konsiderojnë që njerëzit me këtë problem në të vërtetë i riprodhojnë fizikisht ëndrrat personale.

Studimi i ri i ka analizuar 30 mijë njerëz dhe është përpjekur të zgjidhë enigmën përse disa persona vuajnë nga çrregullimi REM i gjumit. Kanë zbuluar faktorë potencialë të cilët shtojnë rrezikun nga zhvillimi i kësaj gjendjeje të rrallë mjekësore.

Shkencëtarët e Universitetit McGill kanë konstatuar që çrregullimi i gjumit është më i shpeshtë te njerëzit me stresin posttraumatik dhe me sëmundjet mendore siç janë depresion dhe anksioziteti.

Jo rrallë gjumi i keq mund të jetë rezultat i barnave të caktuara, ndërkaq mund t’u ndodhë njerëzve të cilët përdorin alkool dhe droga.

Është më se e sigurt që do të sëmurën meshkujt e moshës së mesme dhe të moshës së vjetër, mirëpo më shpesh nga çrregullimi REM i gjumit vuajnë meshkujt sesa femrat. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Chelsea rivalizon Realin dhe Unitedin për Pochettinon

Chelsea rivalizon Realin dhe Unitedin për Pochettinon

Perisic tifozëve të Interit: Faleminderit për lëvdatat dhe kritikat

Perisic tifozëve të Interit: Faleminderit për lëvdatat dhe kritikat

Miratohet në kuvend propozimi për ndërtimin e shtatores së Fadil Vokrrit

Miratohet në kuvend propozimi për ndërtimin e shtatores së Fadil Vokrrit

Kërkesa interesante e policisë për kriminelët: Rrini brenda se është ftohtë për ju e për ne!

Kërkesa interesante e policisë për kriminelët: Rrini brenda se është ftohtë për ju e për ne!

Hazard flet pas shkëlqimit ndaj Huddesfield: Ishte paraqitje e madhe, besoj që Sarri tani është i lumtur

Hazard flet pas shkëlqimit ndaj Huddesfield: Ishte paraqitje e madhe, besoj që Sarri tani është i lumtur

Thartira në lukth luftohet me ushqimet e duhura

Thartira në lukth luftohet me ushqimet e duhura

Kampioni rikthehet te fitorja, Rockets të fortë për Jazz

Kampioni rikthehet te fitorja, Rockets të fortë për Jazz

Marlon Moraes mposhtë Raphael Assuncaon, Jose Aldos ju deshën 44 sekonda ndaj Renato Moicanos – gjithçka që ndodhi në UFC 144

Marlon Moraes mposhtë Raphael Assuncaon, Jose Aldos ju deshën 44 sekonda ndaj Renato Moicanos – gjithçka që ndodhi në UFC 144

Ronaldo: S’ka nevojë të brengosemi

Ronaldo: S’ka nevojë të brengosemi

Vetmia ju vret më shpejt sesa mbipesha

Vetmia ju vret më shpejt sesa mbipesha

Ponte fiton derbin e Prizrenit ndaj Bashkimit

Ponte fiton derbin e Prizrenit ndaj Bashkimit

Liridon Krasniqi shkëlqen në debutim te Meleka United, shënon në mënyrë akrobatike dhe asiston

Liridon Krasniqi shkëlqen në debutim te Meleka United, shënon në mënyrë akrobatike dhe asiston

Lëndohet Messi, mund të mungojë në El Clasico ndaj Real Madridit?

Lëndohet Messi, mund të mungojë në El Clasico ndaj Real Madridit?

Si të humbasësh 5 kg me dietën e orizit dhe mollës

Si të humbasësh 5 kg me dietën e orizit dhe mollës

Juventus 3-3 Parma, notat e lojtarëve

Juventus 3-3 Parma, notat e lojtarëve

Eddie Hearn përmend tre stadiume ku mund të zhvillohet meçi ndërmjet Joshua dhe Whyte

Eddie Hearn përmend tre stadiume ku mund të zhvillohet meçi ndërmjet Joshua dhe Whyte