Dërgonte email-e si “Zonja e Parë” e Nigerisë, i pandehuri lihet në burg

23.11.2018 20:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dërgonte email-e si “Zonja e Parë” e Nigerisë, i pandehuri lihet në burg

Një burrë 48-vjeçar doli para gjykatës të hënën, i akuzuar për mashtrim prej 20.5 milionë dollarëve të personave në shume vende të botës duke pretenduar se ishte “Zonja e parë” e Nigerisë.

Julius Anyawu Uche u akuzua nga gjykata për 10 vepra penale sipas legjislacionit të kibernetikës, pasi dërgonte e-maile duke mashtruar në emër të gruas së presidentit Muhammadu Buhari, Aisha.

I pandehuri u la në burg deri në një seancë tjetër në të njëjtën gjykatë më 18 janar, përcjell tvklan.al.

Dy persona të tjerë gjithashtu u arrestuan dhe u lanë në paraburgim, pasi akuzohen për të njëjtat vepra penale.

Njëri prej tyre, Agu Ifeanyi George, 48 vjeç, pretendohet se ishte një mjek që kërkonte fonde për t’u zhvendosur me familjen e tij nga Siria e shkatërruar nga lufta.

Nigeria ka një numër të lartë të mashtrimeve në internet.

Mashtruesit përdorin emrat e personaliteteve dhe njerëzve me pushtet për të vjedhur shuma të mëdha parash.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Dërgonte email-e si “Zonja e Parë” e Nigerisë, i pandehuri lihet në burg

Dërgonte email-e si “Zonja e Parë” e Nigerisë, i pandehuri lihet në burg

Oriola Marashi do t’ju ngrohë me postimet e saj

Oriola Marashi do t’ju ngrohë me postimet e saj

Kaq seksi do të duket Albëria në klipin e ri

Kaq seksi do të duket Albëria në klipin e ri

Simeone: Unë ende mendoj se Barcelona është ekipi më i mirë në botë

Simeone: Unë ende mendoj se Barcelona është ekipi më i mirë në botë

Mbreti Luan rikthehet si film i animuar, publikohet trailer i parë

Mbreti Luan rikthehet si film i animuar, publikohet trailer i parë

Nuk kishte monedhë, karrocën e supermarketit duhej zhbllokuar – burri tregon trikun me çelës i cili i funksionoi (Foto)

Nuk kishte monedhë, karrocën e supermarketit duhej zhbllokuar – burri tregon trikun me çelës i cili i funksionoi (Foto)

U kritikua se nuk këndoi ‘live’, Ritës i del në mbrojtje artisti i njohur

U kritikua se nuk këndoi ‘live’, Ritës i del në mbrojtje artisti i njohur

Ish trajneri i gjeneratës së artë të Prishtinës, Fuad Muzuroviq takohet me presidentin e FFK-së, Agim Ademin

Ish trajneri i gjeneratës së artë të Prishtinës, Fuad Muzuroviq takohet me presidentin e FFK-së, Agim Ademin

Mimoza Shkodra ka publikuar projektin e saj më të ri me titull “Mu ma le fajin”

Mimoza Shkodra ka publikuar projektin e saj më të ri me titull “Mu ma le fajin”

Përse “Black Friday” ka këtë emër?

Përse “Black Friday” ka këtë emër?

Administratori i Mt.Gox kërkon shtyrjen e afatit të rehabilitimit civil për në Dhjetor

Administratori i Mt.Gox kërkon shtyrjen e afatit të rehabilitimit civil për në Dhjetor

Higuainit i mbetet dënimi me dy ndeshje

Higuainit i mbetet dënimi me dy ndeshje

Futbollisti që e rrëzoi pa dashje gazetaren simpatike derisa po raportonte live, i kërkon asaj falje – edhe takim (Foto/Video)

Futbollisti që e rrëzoi pa dashje gazetaren simpatike derisa po raportonte live, i kërkon asaj falje – edhe takim (Foto/Video)

Ambasada Amerikane në Tiranë, thirrje bizneseve shqiptare për t’u bërë pjesë e Consumer Electronics Trade Show

Ibrahimovic: Milani më do, nuk ka asnjë sekret

Ibrahimovic: Milani më do, nuk ka asnjë sekret

El Shaarawy pranon vazhdimin e kontratës me Romën

El Shaarawy pranon vazhdimin e kontratës me Romën