Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

05.05.2020 18:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka thënë Ministria e Shëndetësisë së bashku me Qeverinë e Kosovës, kanë manipuluar me shifrat e të diagnostifikuarve dhe të vdekurve nga COVID-19, shkruan GazetaBlic.

Sipas deputetit Haxhiu, rritja dhe rënia e rasteve, ka qenë një dëshmi, e cila ka shpërfaqur sipas tij, lojën e qeverisë me pandeminë.

“Ka pasë manipulim me mënyrën e të diagnostifikuarve me COVID dhe numrin e vdekjeve, pra qeveria Kurti, ka kamofllu dhe ka manipulu shifrat me COVID 19 me të diagnostifikuar dhe të vdekur”.

“Më datën 27 raportohen 22 të vdekur, deri më datën 4 maj nuk ka pasë raste të vdekjes, ndërsa nga data 4 maj është një rast i vdekjes, ndërsa më datën 4 maj shifrat e të vdekurve shndërrohen nga 22 në 26 edhe pse është raportu veç një rast i vdekjev. Këta po manipulojnë me shifra dhe njerëz”.

“Njejtë kanë bë edhe me të diagnostifikuar, më datën 2 maj është raportu që numri ka qenë 823 me të diagnostifikuar, IKSHP-ja paraqet 11 raste, ndërsa më datën 3 maj numri rritet në 851 për 28”, shprehet Haxhiu.

Tutje Haxhiu në një prononcim për GazetaBlicthotë se komisioni parlamentar për shëndetësi ka kërkuar hetim të pavarur për rastin e vdekjes së 26 vjeçarit nga Gjilani, duke kërkuar kështu dorëheqjen e Arben Vitisë dhe Xhelal Sveçlës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

Kryetari Rukiqi : Ekonomia vendore për shkak të pandemisë kanë humbur deri në 10 milionë euro në ditë

Kryetari Rukiqi : Ekonomia vendore për shkak të pandemisë kanë humbur deri në 10 milionë euro në ditë

Nurellari: Akti amatoresk i qeverisë me Komisionin e Venecias e ka turpëruar Kosovën

Nurellari: Akti amatoresk i qeverisë me Komisionin e Venecias e ka turpëruar Kosovën

Osmani: Takova shefat e grupeve parlamentare lidhur me nismën legjislative për pandeminë

Osmani: Takova shefat e grupeve parlamentare lidhur me nismën legjislative për pandeminë

Maqedoni e V.: Qeveria të heqë dorë nga investimet joproduktive

Maqedoni e V.: Qeveria të heqë dorë nga investimet joproduktive

Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Reshitaj: Komisioni për Shëndetësi sot kërkoi hetime profesionale për vetëvrasjen në konvikte

Komisioni i Venedikut i përgjigjet Kurtit rreth kompentcave të Thaçit

Komisioni i Venedikut i përgjigjet Kurtit rreth kompentcave të Thaçit

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Analistët për Samitin e Zagrebit: Pandemia lë nën hije liberalizimin e vizave për Kosovën

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ky është programi i propozuar nga Gjilani për masat lehtësuese për bizneset

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Ekonomia e Kosovës do të humb deri në 500 mln euro për shkak të pandemisë

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Bislimi: Një kontabilist i papërgjegjshëm ka futur veten në listat e punëtorëve të bizneseve

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Haradinaj: Me LDK-në jemi dakorduar për programin qeverisës

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

Deputetët e LVV-së: Mbështesim formimin e Komisionit hetimor për zbardhjen e rastit të Agon Musliut

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

OFL ‘godet’ në Durrës/ Sekuestron 1,2 milion litra naftë e një magazinë, pronari shantazh ndaj konkurrencës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

Josep Borrell: Nuk jam kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet

PK: Gjatë 24 orëve të fundit, ndaloi 72 persona, të cilët nuk i respektuan masat e vendosura nga autoritetet