Deputeti i LDK-së: Qeveria ia fali Malit të Zi rreth 9000 hektarë tokë

31.08.2015 23:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deputeti i LDK-së: Qeveria ia fali Malit të Zi rreth 9000 hektarë tokë

Profesori i gjeografisë, Shpejtim Bulliqi bashkë me një koleg të tij, ka bërë një studim që tregon detajet e kufirit me Malin e Zi.

Duke i shpjeguar hartat në Interaktiv në KTV-së, Bulliqi, deputet i LDK-së në Kuvend të Kosovës, e ka akuzuar qeverinë që ka falur tokë.

“Vijat kufitare që në kohën e ish-Jugosllavisë ishin të tilla siç janë edhe sot, edhe pse i kishin bërë serbët. Me vijën e re, Mali i Zi hyn thellë në territorin e Kosovës, kurse ne hyjmë brenda Malit të Zi fare pak. Diferenca është se Mali i Zi përfiton rreth 9000 hektarë tokë të Kosovës”, ka thënë Bulliqi.

Ai ka thënë se shqetësimin ia ka shprehur qeverisë dhe LDK-së, por nuk është marrë parasysh.

Nëse vjen për votim në Kuvend, Bulliqi, që është pjesë e koalicionit qeveritar, thotë se do të votojë kundër.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në luftën kundër koronavirusit dhe ndihma e diasporës

Në luftën kundër koronavirusit dhe ndihma e diasporës

10 mijë kilogramë detergjent bleu QKUK

10 mijë kilogramë detergjent bleu QKUK

Të hënën Lajçak në Kosovë, me Thaçin apo me Hotin a do të takohet ?

Të hënën Lajçak në Kosovë, me Thaçin apo me Hotin a do të takohet ?

Miftaraj: Dialogu Kosovë–Serbi me mungesë transparence dhe llogaridhënie

Miftaraj: Dialogu Kosovë–Serbi me mungesë transparence dhe llogaridhënie

Buxhovi: Thaçi i papërgjegjshëm e ka sjellë sovranitetin e Kosovës në diskutim

Buxhovi: Thaçi i papërgjegjshëm e ka sjellë sovranitetin e Kosovës në diskutim

Komuna e Prishtinës ndan 5 milionë euro për bizneset që kanë humbur materialisht gjatë pandemisë

Komuna e Prishtinës ndan 5 milionë euro për bizneset që kanë humbur materialisht gjatë pandemisë

Hoti: Nuk dua dhe nuk kam mandat të negocioj për shkëmbimin e territoreve (VIDEO)

Hoti: Nuk dua dhe nuk kam mandat të negocioj për shkëmbimin e territoreve (VIDEO)

Pse e takoi Veliu Hazirin, diskutojnë për…

Pse e takoi Veliu Hazirin, diskutojnë për…

Kriza e pandemisë rrit rrezikun për korrupsion dhe keqpërdorime në Maqedoninë e V.

Kriza e pandemisë rrit rrezikun për korrupsion dhe keqpërdorime në Maqedoninë e V.

Mustafa: LDK nuk e perjashton Osmanin (VIDEO)

Mustafa: LDK nuk e perjashton Osmanin (VIDEO)

Veseli paralajmëron nismë ligjore për krimet e komunizmit në Kosovë

Veseli paralajmëron nismë ligjore për krimet e komunizmit në Kosovë

Bizneset që nuk kanë aplikuar do të gjobiten/ Tatimet publikojnë përfituesit për pagën e luftës Covid-19

Bizneset që nuk kanë aplikuar do të gjobiten/ Tatimet publikojnë përfituesit për pagën e luftës Covid-19

Haxhiu: Vetëvendosje është opozita e vërtetë në Kosovë

Haxhiu: Vetëvendosje është opozita e vërtetë në Kosovë

Ahmeti thotë se rastet e reja ishin të pritshme, situata është e menaxhueshme

Ahmeti thotë se rastet e reja ishin të pritshme, situata është e menaxhueshme

29 raste të reja me koronavirus – vetëm një i shëruar

29 raste të reja me koronavirus – vetëm një i shëruar

Mustafa edhe një mesazh për Vjosa Osmanin pas takimit me Forumin e Gruas së LDK’së

Mustafa edhe një mesazh për Vjosa Osmanin pas takimit me Forumin e Gruas së LDK’së