Deputeti gjerman kritikon ashpër Mogherinin e Hahnin për mbështetje të ndryshimit të kufijve

30.04.2019 12:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deputeti gjerman kritikon ashpër Mogherinin e Hahnin për mbështetje të ndryshimit të kufijve

Deputeti gjerman, Michael Brand, ka kritikuar Bashkimin Evropian pas përfundimit të punimeve të Samitit të Berlinit.

Politikani i partisë së Kancelares Angela Merkel, CDU, ka thënë në një prononcim për “Inforadio” (Rundfunk Berlin-Brandenburg) se shkëmbimi i territoreve mes Kosovës e Serbisë është jashtë çdo diskutimi dhe thotë se këtë BE-ja duhet ta bëjë të qartë.

“Shefja e Politikë së Jashtme e BE-së, Mogherini, po flet për ndryshimet kufitare, e kjo është një lojë me zjarrin. Ai që nuk i kundërshton ndryshimet kufitare është bashkëpërgjegjës se në Ballkan mund të nis një luftë e re e nxehtë. BE-ja e ka diskredituar veten atje”, ka thënë Brand, transmeton Koha.net.

Ai ka lavdëruar Kancelaren Merkel për qëndrimin e saj të qartë se nuk do të ketë ndryshime kufitare.

Tutje, deputeti gjerman ka kritikuar Federica Mogherinin dhe Komisionerin Johannes Hahn të cilët i ka quajtur të papërgjegjshëm. “Vendet e Ballkanit Perëndimor i përkasin Bashkimit Evropian, por sipas kushteve tona. Qëllimi gjithmonë ka qenë evropianizimi i Ballkanit, e jo ballkanizimi i Evropës”, deklaroi ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Kemi nevojë për mbështetjen e Perëndimit për marrëveshje me Serbinë

Haradinaj: Kemi nevojë për mbështetjen e Perëndimit për marrëveshje me Serbinë

Putin: Ndërhyrja ushtarake e SHBA-ve në Venezuelë do të ishte një katastrofë

Putin: Ndërhyrja ushtarake e SHBA-ve në Venezuelë do të ishte një katastrofë

Hoxhaj kundërshton idenë e Unionit Ballkanik: Nuk na duhet Jugosllavia e re

Hoxhaj kundërshton idenë e Unionit Ballkanik: Nuk na duhet Jugosllavia e re

Negociatat për BE, Holanda: Shqipëria ka rrugë të gjatë

Negociatat për BE, Holanda: Shqipëria ka rrugë të gjatë

Britania e Madhe u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të vazhdojnë dialogun

Britania e Madhe u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të vazhdojnë dialogun

Haradinaj: Kosova dhe Gjermania tani kanë një nivel të ri të marrëdhënieve

Haradinaj: Kosova dhe Gjermania tani kanë një nivel të ri të marrëdhënieve

Bisedime SHBA – Meksikë për tarifat

Bisedime SHBA – Meksikë për tarifat

Xhandarmëria serbe shkel 8 km brenda territorit të Kosovës

Xhandarmëria serbe shkel 8 km brenda territorit të Kosovës

Vuçiq: Kosova është bebe e Gjermanisë

Vuçiq: Kosova është bebe e Gjermanisë

Një kryetar i komunës në Kosovë ka vetëm 35 euro në bankë

Një kryetar i komunës në Kosovë ka vetëm 35 euro në bankë

Tahiri Samitin e Parisit e sheh si përafrim të njohjes së Kosovës nga Serbia

Tahiri Samitin e Parisit e sheh si përafrim të njohjes së Kosovës nga Serbia

Mbahet mbledhja e Komisionit për Kompleksin “Adem Jashari”, Limaj tregon çka u diskutua

Mbahet mbledhja e Komisionit për Kompleksin “Adem Jashari”, Limaj tregon çka u diskutua

Mjekët e QKUK-së ia hoqën fëmijës bulonin që e kishte gëlltitur para 4 viteve

Mjekët e QKUK-së ia hoqën fëmijës bulonin që e kishte gëlltitur para 4 viteve

Evropa në rrezik nga drogat

Evropa në rrezik nga drogat

O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

Toka atraktive në shitje, shumë prona në të gjithë territorin e Kosovës

Toka atraktive në shitje, shumë prona në të gjithë territorin e Kosovës