Deputetët Refuzojnë të Marrin Pjesë në Votim për Turqit e Deportuar

16.04.2018 16:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deputetët Refuzojnë të Marrin Pjesë në Votim për Turqit e Deportuar

Në vazhdimin e seancës plenare, ku u propozua që në rend dite të hyjë themelimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për depërtimin e gjashtë shtetasve turq, ani pse në sallë kishte kuorum, deputetët nuk morën pjesë në votim.

“E përsërisim votimin për të tretën herë. Vetëm 59 deputetë kanë votuar”, tha kryesuesi Xhavit Halili.

Në momentin e votimin në sallë ishin prezentë 67 deputetë, nga ta 59 morën pjesë në votim, ku 58 ishin për dhe 1 abstenim.

“Nuk ka vendim”, tha Haliti.

Propozimi i GP LDK për të futur në rend dite themelimin e Komisionit Hetimor Parlamentar për depërtimin e gjashtë shtetasve turq.

Para pauzës kishte dilema se kush duhet ta kryesojë këtë komision, për të cilin shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti tha se janë dakorudar me shefat e grupeve parlamentare që komisioni të përbëhet nga 11 anëtarë.

Më pas, kryetarja e Komisionit për Legjislacion, Albulena Haxhiu sqaroi dilemën e deputetëve.

“Kryesimin nuk mund ta bëjë grupi parlamentar iniciues (LDK) apo partitë në pushtet (PDK, AAK, Nisma dhe komunitetet). Sipas saj kryesimin e komisionit hetimor mund ta bëjë Vetëvendosje ose GDP”, tha Haxhiu.

Ndërsa sipas sa, zëvendës kryesuesi caktohet me propozim të grupit iniciues (LDK).

Seanca plenare po vazhdon me vërejtjet e deputetëve për procesverbalet nga seancat e mëparshme./kallxo.com/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SBASHK kërcënon me grevë në rast se vazhdon presioni për kompensim të orëve

SBASHK kërcënon me grevë në rast se vazhdon presioni për kompensim të orëve

Veseli: Institucionet duhet pastruar nga abuzuesit

Veseli: Institucionet duhet pastruar nga abuzuesit

Fajon: Evropa po humb kredibilitetin e qytetarët e Kosovës shpresën

Fajon: Evropa po humb kredibilitetin e qytetarët e Kosovës shpresën

Cili ambasador i kishte thënë Blerim Shalës në Paris: Millosheviqi do t’ju vrasë të gjithëve

Cili ambasador i kishte thënë Blerim Shalës në Paris: Millosheviqi do t’ju vrasë të gjithëve

Ferizaj, hajnat vjedhin 80 mijë euro (VIDEO)

Ferizaj, hajnat vjedhin 80 mijë euro (VIDEO)

Avramopulos: Kosovarët e meritojnë liberalizimin

Avramopulos: Kosovarët e meritojnë liberalizimin

AKI-ja sheh tendenca të destabilizimit në vend

AKI-ja sheh tendenca të destabilizimit në vend

Sistemi i drejtësisë më i kritikuari nga qytetarët

Sistemi i drejtësisë më i kritikuari nga qytetarët

Wesley Clark: 20 vite më parë ndalëm spastrimin etnik në Kosovë”

Wesley Clark: 20 vite më parë ndalëm spastrimin etnik në Kosovë”

AKR: Kemi të drejtën kushtetuese të kemi anëtarin tonë në KQZ

AKR: Kemi të drejtën kushtetuese të kemi anëtarin tonë në KQZ

Mbahet takimi i 164-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës

Mbahet takimi i 164-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës

Parlamenti Europian ndalon përdorimin e mjeteve të plastikës

Parlamenti Europian ndalon përdorimin e mjeteve të plastikës

Veseli: Kosova dhe Kanadaja do të vazhdojnë thellimin e bashkëpunimit

Veseli: Kosova dhe Kanadaja do të vazhdojnë thellimin e bashkëpunimit

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë për keqpërdorim të pozitës

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë për keqpërdorim të pozitës

Thaçi: Kosova është e qartë se të ardhmen e sheh në NATO dhe BE

Thaçi: Kosova është e qartë se të ardhmen e sheh në NATO dhe BE

947 shqiptare të trafikuara në Britani

947 shqiptare të trafikuara në Britani