Deputetët kërkojnë hetim për 140 milionët e dhënë në emër të granteve bujqësore

08.06.2019 09:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deputetët kërkojnë hetim për 140 milionët e dhënë në emër të granteve bujqësore

Nevojën që prokuroria të hetojë se ku kanë përfunduar milionat e shtetit të dhënë në emër të mbështetjes së bujqve e kanë shprehur të premten deputetë të dy komisioneve parlamentare – Komisionit për mbikëqyrjen e financave publike dhe të atij për bujqësinë. Ligjvënësit dyshojnë se ka pasur keqpërdorime në tre vjetët e fundit gjatë ndarjes në formë grantesh e subvencionesh të 140 milionë eurove, shkruan sot Koha Ditore.

Qëndrimet janë shprehur gjatë mbledhjes së përbashkët të të dy komisioneve, në të cilën të ftuar kanë qenë ministrja e re e Bujqësisë, Dijana Zhiviq, sekretari i përgjithshëm i kësaj ministrie, Kapllan Halimi, si dhe kryeshefi i Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë, Ekrem Gjokaj.

Në mbledhje është shqyrtuar Raporti i Auditorit të Përgjithshëm, i cili ka evidencuar shumë shkelje në menaxhimin e buxhetit të granteve.

Shkelje janë evidencuar edhe në grantet njëmilionëshe, për të cilat “Koha Ditore” ka raportuar në fillim të vitit se jashtëligjshëm u ishin dhënë njerëzve të lidhur me pushtetin.

“Zonja ministre, unë ju sugjeroj që urgjentisht të merreni seriozisht me çështjen dhe të bëni shkëputjen, prej kur ju e keni marrë detyrën, dhe të filloni procedurat për prokurori”, ka qenë kërkesa e nënkryetares së Komisionit për bujqësi, Besa Gaxherri, adresuar ministres Zhiviq. “Gjithkush duhet të japë përgjegjësi për punën e tij dhe nuk mund t’i ikë askush përgjegjësisë”. (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi