Depresioni post-natal tek meshkujt

08.03.2019 22:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Depresioni post-natal tek meshkujt

Meshkujt nuk kalojnë nëpër fazën e shtatzënisë dhe as lindjes së fëmijëve. Ata nuk përjetojnë as lëkundjen hormonale pas lindjes. Atëherë pyetja është se çfarë e shkakton këtë gjendje tek këta prind të rinj.

Studimi i fundit tenton të tregojë se sa meshkuj kalojnë nëpër depresionin post-natal. Hulumtimet kanë përdorur 472 prindër të rinj meshkuj, dhe 28% e tyre kishin kaluar simptoma të lehta të depresionit, kurse 4% prej tyre kishin kaluar depresion më të thellë. Më pak se 1 në 5 prindër kishin kërkuar ndihmë nga një profesionist.

“Simptomat e depresionit tek meshkujt janë nervozizmi, konsumimi më i lartë i alkoolit, orë më të gjata të punës”, tha Elisa Psouni – nga departamenti i psikologjisë në Universitetin Lund.

Depresioni post-natal tek meshkujt është duke u rritur, dhe kjo jo nga hulumtimet e bëra, por sepse shumë meshkuj përballen me të njëjtat probleme si gratë. Fëmijët gjithashtu janë shume të afektuar nga depresioni post-natal i prindërve duke paraqitur shenja të probleme të sjelljeve problematike gjatë moshës 7 vjeçare – shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Terapitë me antidepresantë mund të ndihmojnë në lehtësimin e këtyre simptomave, dhe prindërit do të kenë mundësi ta përjetojnë më lehtë këtë fazë./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve