Dënimi i kryepeshkopit australian

03.07.2018 18:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dënimi i kryepeshkopit australian

Një klerik katolik, më i larti në hierarkinë e kishës i dënuar ndonjëherë për fshehje të abuzimeve seksuale me fëmijët, u dënua të martën me 12 muaj arrest nga një gjykatë australiane.

Muajin e ardhshëm gjykatësi i Njukastellit do të përcaktojnë nëse kryepeshkopi Philip Wilson do ta kalojë periudhën e dënimit në burg apo nën arrest shtëpiak.

Gjyqtari ka thënë se Wilson mund të ketë të drejtë të lirohet me kusht pasi të ketë shërbyer gjashtë muaj nga dënimi. Ai u gjet fajtor në maj për fshehje të abuzimeve seksuale të një prifti në vitet 1970.

Prifti, në qendër të kësaj çështjeje, James Fletcher, vdiq në burg në vitin 2006, pasi u shpall fajtor për abuzim seksual me fëmijët në New South Wales.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj përkujton Lec Gradicën, thotë se vdiq duke shëruar plagët e luftëtarëve të lirisë

Limaj përkujton Lec Gradicën, thotë se vdiq duke shëruar plagët e luftëtarëve të lirisë

Lirak Çelaj, zëvendësministër në MIE

Lirak Çelaj, zëvendësministër në MIE

Delawie: Kosova e Serbia të arrijnë marrëveshje të qëndrueshme

Delawie: Kosova e Serbia të arrijnë marrëveshje të qëndrueshme

Buja: Do të ngre padi ndaj Prokurorisë, me publikimin e emrave të veteranëve kanë shkelur ligjin

Buja: Do të ngre padi ndaj Prokurorisë, me publikimin e emrave të veteranëve kanë shkelur ligjin

”PISA 2018” mban nën ethe Kosovën

”PISA 2018” mban nën ethe Kosovën

Sfiduese arritja në tërësi e zbatimit të kodit telefonik +383

Sfiduese arritja në tërësi e zbatimit të kodit telefonik +383

Ministri Hamza vlerëson lartë ndihmën dhe kontributin e Suedisë për Kosovën

Ministri Hamza vlerëson lartë ndihmën dhe kontributin e Suedisë për Kosovën

Qytetari godet policin në Prishtinë

Qytetari godet policin në Prishtinë

Haradinaj: Asnjëherë nuk kemi vu në pikëpyetje presidentin e kompetencat e tij

Haradinaj: Asnjëherë nuk kemi vu në pikëpyetje presidentin e kompetencat e tij

Nënshkruhet memorandumi me Agjencisë Shtetërore të Arkivave për zhvillimin arkivor dhe digjitalizimin e dokumenteve

Nënshkruhet memorandumi me Agjencisë Shtetërore të Arkivave për zhvillimin arkivor dhe digjitalizimin e dokumenteve

Lavrov bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve Kosovë -Serbi

Lavrov bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve Kosovë -Serbi

Kosova të adresojë me urgjencë përgatitjen e kuadrove të fuqisë punëtore

Kosova të adresojë me urgjencë përgatitjen e kuadrove të fuqisë punëtore

Ministrja Hoxha: Pas liberalizimit të vizave- statusi i kandidatit për anëtarësim në BE

Ministrja Hoxha: Pas liberalizimit të vizave- statusi i kandidatit për anëtarësim në BE

Limaj për rivarrimin e eshtrave të Krasniqit dhe Jakupit: Liria është arritur me gjakun e shumë brezave

Limaj për rivarrimin e eshtrave të Krasniqit dhe Jakupit: Liria është arritur me gjakun e shumë brezave

QKUK ofron mamografi falas gjatë muajit tetor

QKUK ofron mamografi falas gjatë muajit tetor

Veseli: Lec Gradica, mjeku i plagëve të lirisë

Veseli: Lec Gradica, mjeku i plagëve të lirisë