Demaçi vlerësohet model i veprimtarit atdhetar

01.10.2016 16:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Demaçi vlerësohet model i veprimtarit atdhetar

Adem Demaçi ishte model i veprimtarit atdhetar dhe intelektualit atdhetarë por njëkohësisht ishte edhe arkitekt e ndërtues urash në mes atdheut dhe bashkatdhetarëve që jetonin në shumë vende të botës. Kështu u tha në përurimin e librit me titull “Adem Demaçi-Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”, organizuar nga Fondi “Nderi i Kombit- Adem Demaçi” dhe Shoqata e të Burgosurve Politik.

Disa pjesë të librit të kushtuar veprimtarisë së Adem Demaçit, ia lexoi bashkëshortja e tij, Xhemajlie Hoxha-Demaçi, ku ajo tregoi se deri sa ajo ia lexonte Demaçi ndjehej i mallëngjyer për shokët e tij.

Përurimi i këtij libri nisi me fragmente të nxjerra nga krijimtaria e Adem Demaçit.

 Afërditë Dervishi, mbesa e Demaçit, tha se Adem Demaçi është vetë liria, të cilën shqiptarët e kanë kërkuar me shekull, kurse, si komb këta dy shekujt e fundit, ai është bërë rrugë e lirisë.

Ajo shtoi se sot i ka bashkuar ideali i bashkimit kombëtar i Adem Demaçit.

“Adem Demaçi është vetë liria, lira të cilën shqiptarët e kanë kërkuar si popull me shekuj, kurse, si komb në këta dy shekujt e fundit. Adem Demaçi me jetën e tij dhe veprimtarin atdhetare është bërë shenjë e lirisë, e rrugëve të kërkimit të saj e mjeteve për ta bërë atë e idealeve që e ushqejnë lirinë, prandaj ai është vetë liria… Është i madh dhe ndryshe nga gjithë të tjerët, sepse atij i ka hije edhe kur kritikon, edhe shan qoftë politikën e ditës, qoftë bartësit e kësaj politike që e harrojnë rrugën e idealit kombëtar… E kemi obligim intelektual dhe kombëtar që brezave që vijnë t’u lëmë trajtime me objektivitet shkencor, sidomos në këtë kohë kur aq shkrues edhe të ngjarjeve historike të cilat i trajtojnë sipas kodit të vetë. Kështu ndodh edhe me ata shkrues që dje e shanin Adem Demaçin e sot thurin vargje për të, të nderuar, edhe sot na ka bashkuar ideali i bashkimit kombëtar i Adem Demaçit”, tha Dervishi.

Veprimtarinë e Adem Demaçit e kanë vlerësuar lartë edhe Selatin Novosella dhe Hydajet Hyseni. Ky i fundit tha se Demaçi ishte ndërtues urash në mes atdheut dhe bashkatdhetarëve që jetonin në shumë vende të botës.

 Në emër të fondit “Nderi i Kombit Adem Demaçi”, Sejdi Gega tha se me këtë promovim kanë dashur të nderojnë punën e Adem Demaçit.

Libri përmban rreth 30 kumtesa me një gamë të larmishme shkencore e dokumentuese, madje një sërë prej tyre edhe të pa njohura deri më tani.

Në këtë promovim morën pjesë edhe deputetë të pozitës, dhe përfaqësues nga Lëvizja Vetëvendosje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan