Demaçi vlerësohet model i veprimtarit atdhetar

01.10.2016 16:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Demaçi vlerësohet model i veprimtarit atdhetar

Adem Demaçi ishte model i veprimtarit atdhetar dhe intelektualit atdhetarë por njëkohësisht ishte edhe arkitekt e ndërtues urash në mes atdheut dhe bashkatdhetarëve që jetonin në shumë vende të botës. Kështu u tha në përurimin e librit me titull “Adem Demaçi-Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”, organizuar nga Fondi “Nderi i Kombit- Adem Demaçi” dhe Shoqata e të Burgosurve Politik.

Disa pjesë të librit të kushtuar veprimtarisë së Adem Demaçit, ia lexoi bashkëshortja e tij, Xhemajlie Hoxha-Demaçi, ku ajo tregoi se deri sa ajo ia lexonte Demaçi ndjehej i mallëngjyer për shokët e tij.

Përurimi i këtij libri nisi me fragmente të nxjerra nga krijimtaria e Adem Demaçit.

 Afërditë Dervishi, mbesa e Demaçit, tha se Adem Demaçi është vetë liria, të cilën shqiptarët e kanë kërkuar me shekull, kurse, si komb këta dy shekujt e fundit, ai është bërë rrugë e lirisë.

Ajo shtoi se sot i ka bashkuar ideali i bashkimit kombëtar i Adem Demaçit.

“Adem Demaçi është vetë liria, lira të cilën shqiptarët e kanë kërkuar si popull me shekuj, kurse, si komb në këta dy shekujt e fundit. Adem Demaçi me jetën e tij dhe veprimtarin atdhetare është bërë shenjë e lirisë, e rrugëve të kërkimit të saj e mjeteve për ta bërë atë e idealeve që e ushqejnë lirinë, prandaj ai është vetë liria… Është i madh dhe ndryshe nga gjithë të tjerët, sepse atij i ka hije edhe kur kritikon, edhe shan qoftë politikën e ditës, qoftë bartësit e kësaj politike që e harrojnë rrugën e idealit kombëtar… E kemi obligim intelektual dhe kombëtar që brezave që vijnë t’u lëmë trajtime me objektivitet shkencor, sidomos në këtë kohë kur aq shkrues edhe të ngjarjeve historike të cilat i trajtojnë sipas kodit të vetë. Kështu ndodh edhe me ata shkrues që dje e shanin Adem Demaçin e sot thurin vargje për të, të nderuar, edhe sot na ka bashkuar ideali i bashkimit kombëtar i Adem Demaçit”, tha Dervishi.

Veprimtarinë e Adem Demaçit e kanë vlerësuar lartë edhe Selatin Novosella dhe Hydajet Hyseni. Ky i fundit tha se Demaçi ishte ndërtues urash në mes atdheut dhe bashkatdhetarëve që jetonin në shumë vende të botës.

 Në emër të fondit “Nderi i Kombit Adem Demaçi”, Sejdi Gega tha se me këtë promovim kanë dashur të nderojnë punën e Adem Demaçit.

Libri përmban rreth 30 kumtesa me një gamë të larmishme shkencore e dokumentuese, madje një sërë prej tyre edhe të pa njohura deri më tani.

Në këtë promovim morën pjesë edhe deputetë të pozitës, dhe përfaqësues nga Lëvizja Vetëvendosje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë-Serbi mund të ketë pasoja

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj