Delegacioni i bizneseve amerikane vizitojnë ministrin Lluka

11.03.2019 13:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Delegacioni i bizneseve amerikane vizitojnë ministrin Lluka

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, priti sot delegacionin e bizneseve nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të kryesuar nga konsullja e Kosovës në SHBA, Teuta Sahatqija, me të cilët diskutoi rreth sektorit të teknologjisë informative dhe komunikimit (TIK), sektorit të energjisë dhe klimës të të bërit biznes në Kosovë.

Delegacioni i kryesuar nga znj. Sahatqija, Ani Zeldan, kryeshef ekzekutiv i Quantum Media Group, themeluesja e Partners in Digital Health, Tory Cenaj, avokati Nelson Happy dhe gazetari nga The Washington Diplomat, Larry Luxner, u interesuan rreth klimës së të bërit biznes në Kosovë dhe rreth projekteve në sektorin e TIK dhe atë të energjisë, njofton kumtesa.

Ministri Lluka i informoi se Kosova ka një sistem fiskal shumë të favorshëm për biznese, është një qendër lidhëse në Evropë dhe se Banka Botërore e ka cilësuar si vendin e dytë në rajon në raportin e të bërit biznes.

“Kosova ka një sistem fiskal shumë të favorshëm për biznese, është vendi me borxhin më të vogël publik përshtatur GDP-së, është urë lidhëse me vendet e Evropës dhe ka qasje në tri porte detare, atë të Selanikut, Durrësit dhe të Malit të Zi. Në raportin e të bërit biznes Kosova radhitet e 40-ta në botë dhe e dyta në rajon”, u shpreh ministri Lluka.

Sektori i TIK është i vetmi sektor në Kosovë i cili ka bilanc tregtar pozitiv dhe është sektor i cili u ka mundësuar të rinjve të vendit të punojnë për vendet e Bashkimit Evropian dhe më gjerë, është sektor në të cilin ka projekte të ndryshme dhe nga i cili gjenerojnë vende pune.

“Sektori i teknologjisë informative është sektor i cili ka bilanc tregtar pozitiv dhe është sektor në të cilin kompanitë vendase kryejnë shërbime ‘outsource’ për kompanitë në Evropë, SH.B.A. dhe më gjerë dhe është sektor në të cilin truri nuk ikën nga vendi. Projekti Kosovo Digital Economy (KODE), në të cilin projekt me ndihmën e Bankës Botërore do të investohen 25 milionë euro për shtrirjen e infrastrukturës së rrjetit të internetit në 96% të territorit të Kosovës me synim të veçantë në zonat rurale”, tha ministri Lluka.

Kreu i MZHE-së delegacionin e bizneseve nga ShBA e informoi rreth “Tech Park Prishtina” dhe “Training and Innovation Park” në Prizren ku parashihet që të krijohen qendra për trajnime dhe qendra të ekselencës digjitale në të cilën do të trajnohen bizneset dhe të rinjtë e vendit.

Përfaqësuesit e delegacionit gjithashtu u interesuan rreth sektorit të energjisë, zhvillimeve dhe projekteve të cilat janë duke u zhvilluar.

Ministri Lluka iu shpreh se Kosova e ka synim përmirësimin e gjendjes së furnizimit me energji elektrike, dhe këtë e dëshmon fakti i nënshkrimit të marrëveshjes me kompaninë “Countur Global” për ndërtimin e termocentralit “Kosova e Re”, si dhe rreth mënyrave të gjenerimit të energjisë nga mbeturinat.

Në fund, përfaqësuesit e bizneseve nga SHBA falënderuan ministrin Lluka për informacionet e dhëna dhe thanë se do të mbeten në kontakt në mënyrë që të informohen më detajisht rreth sektorëve që mbulon Ministria e Zhvillimit Ekonomik ashtu që të shihen hapësirat për investime në të ardhmen./

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj pas vendimit të Qeverisë: Mirë se vini bashkatdhetarë

Limaj pas vendimit të Qeverisë: Mirë se vini bashkatdhetarë

Thaçi: Ali Ahmeti ka sjellë në Maqedoni kriminelë nga Kosova për të “masakruar” zgjedhjet

Thaçi: Ali Ahmeti ka sjellë në Maqedoni kriminelë nga Kosova për të “masakruar” zgjedhjet

Buxhovi: LDK-së i duhen reforma, Osmani duhet të qëndrojë

Buxhovi: LDK-së i duhen reforma, Osmani duhet të qëndrojë

52 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, dhe 39 të shëruar

52 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, dhe 39 të shëruar

Armend Zemaj: Aeroporti u hap, mirë se vjen mërgatë

Armend Zemaj: Aeroporti u hap, mirë se vjen mërgatë

Rrezikohen të mos ndahen shtesat nga pakoja emergjente, kjo është arsyeja

Rrezikohen të mos ndahen shtesat nga pakoja emergjente, kjo është arsyeja

Ambasada e SHBA’së i bën thirrje Qeverisë: Emëroni profesionistë e jo militantë politikë

Ambasada e SHBA’së i bën thirrje Qeverisë: Emëroni profesionistë e jo militantë politikë

Buxhovi: Çlirimi nuk solli lirinë

Buxhovi: Çlirimi nuk solli lirinë

Të gjithë udhëtarët që hyjnë në Kosovë rekomandohen ta kenë testin për koronavirus

Të gjithë udhëtarët që hyjnë në Kosovë rekomandohen ta kenë testin për koronavirus

Hoti: Morëm vendim të vazhdojë lehtësimi i masave në koordinim me IKSHPK’në

Hoti: Morëm vendim të vazhdojë lehtësimi i masave në koordinim me IKSHPK’në

Lajmi i fundit: Nga 1 korriku lejohen dasmat, diskotekat dhe pishinat

Lajmi i fundit: Nga 1 korriku lejohen dasmat, diskotekat dhe pishinat

Avdullah Hoti testohet për COVID-19 para shkuarjes në Washington

Avdullah Hoti testohet për COVID-19 para shkuarjes në Washington

Dështon rezoluta e VV-së për reciprocitetin, nuk votohet në Kuvend

Dështon rezoluta e VV-së për reciprocitetin, nuk votohet në Kuvend

Qeveria Hoti shfuqizoi sot këto vendime

Qeveria Hoti shfuqizoi sot këto vendime

Aksident në Drenas, ka të lënduar

Aksident në Drenas, ka të lënduar

Ferizaj, kampione e re e Kosovës në hendboll

Ferizaj, kampione e re e Kosovës në hendboll