Delegacioni gjermano-francez: Mbështesim BE-në për marrëveshjen gjithëpërfshirëse

03.06.2019 14:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Delegacioni gjermano-francez: Mbështesim BE-në për marrëveshjen gjithëpërfshirëse

Këshilltarët e Angela Merkel dhe Emmanuel Macron kanë dhënë mesazh të qartë lidhur me qëndrimin e shteteve të tyre për dialogun Kosovë-Serbi.

Këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron, të cilët po qëndrojnë në Kosovë kanë ardhur me disa mesazhe të qarta.

Burime të lajmi.net, brenda takimeve që ka zhvilluar ky delegacion me krerët e shtetit, bëjnë të ditur se në të gjitha takimet ata kanë theksuar se Samiti i Berlinit dhe ai i Parisit nuk kanë për qëllim të marrin rolin e lehtësuesit të dialogut apo të zëvendësojnë rolin e BE-së.

“Ne dëshirojmë të mbështesim BE-në për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse”, citohet të kenë thënë ata sipas këtyre burimeve.

Ky delegacion gjermano-francez, është duke qëndruar në Kosovë dhe vizita e tyre ka për qëllim koordinimin me palën kosovare rreth organizimit të Samitit të Parisit. /Lajmi.net/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Jemi të kënaqur që SHBA insistoi për heqjen e taksës, do t’i kthehemi dialogut

Vuçiq: Jemi të kënaqur që SHBA insistoi për heqjen e taksës, do t’i kthehemi dialogut

Presidenti: Kosova e Serbia do të lëvizin në marrëveshje të reja

Presidenti: Kosova e Serbia do të lëvizin në marrëveshje të reja

Temperatura e Antarktikut rritet për herë të parë mbi 20C

Temperatura e Antarktikut rritet për herë të parë mbi 20C

Haradinaj e kërcënon Kurtin, nëse e heq taksën

Haradinaj e kërcënon Kurtin, nëse e heq taksën

Kurti emëron këshilltar ekspertin amerikan që e hartoi raportin për dëbimin e gylenistëve

Kurti emëron këshilltar ekspertin amerikan që e hartoi raportin për dëbimin e gylenistëve

Haxhiu takohet me Apostolovën: Fuqizohet plan-veprimi për reformën në drejtësi

Haxhiu takohet me Apostolovën: Fuqizohet plan-veprimi për reformën në drejtësi

Gjykata vendos për edukatoren që rrahu fëmijën

Gjykata vendos për edukatoren që rrahu fëmijën

AGK dënon gjuhën linçuese të anëtarëve të Vetëvendosjes ndaj Adriatik Kelmendit

AGK dënon gjuhën linçuese të anëtarëve të Vetëvendosjes ndaj Adriatik Kelmendit

Policia e Kosovës arreston dy persona, morën ryshfet nga një biznes

Policia e Kosovës arreston dy persona, morën ryshfet nga një biznes

Reciprociteti do të vendoset, thotë Haziri

Reciprociteti do të vendoset, thotë Haziri

Ndodh edhe kjo! Kryetati i Drenasit nga PDK e uron zv/ministrin e Arsimit  të Vetëvendosjes

Ndodh edhe kjo! Kryetati i Drenasit nga PDK e uron zv/ministrin e Arsimit të Vetëvendosjes

Thaçi takon sonte ambasadorin Grenell, flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Thaçi takon sonte ambasadorin Grenell, flasin për dialogun Kosovë-Serbi

BE-ja pa qëndrim ndaj propozimit të Kurtit për reciprocitet

BE-ja pa qëndrim ndaj propozimit të Kurtit për reciprocitet

Kurti: Jemi të përkushtuar për zhvillimin e arsimit, që është parakusht për zhvillimin e vendit

Kurti: Jemi të përkushtuar për zhvillimin e arsimit, që është parakusht për zhvillimin e vendit

Spasovski,  i ashpër me ministrat që s’e respektojnë Marrëveshjen për emrin

Spasovski, i ashpër me ministrat që s’e respektojnë Marrëveshjen për emrin

Banka Botërore vazhdon mbështetjen e bujqësisë në Kosovë

Banka Botërore vazhdon mbështetjen e bujqësisë në Kosovë