Delawie: Duhet të ndryshoni legjislacionin që ta luftoni korrupsionin

09.12.2017 12:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Delawie: Duhet të ndryshoni legjislacionin që ta luftoni korrupsionin

Sot përmbyllet Java Kundër Korrupsionit në Kosovë.

Në ngjarjen që shënon thuajse edhe fundin e këtyre ditëve ka marrë pjesë edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie.

Ai tha se gjatë kësaj javë kanë dëgjuar dhjetëra debate lidhur me korrupsionin në të cilat kanë marrë pjesë edhe zyrtarët e qeverisë, të cilët sipas tij janë zotuar se do ta ndryshojnë legjislacionin që mbulon këtë fushë, njofton Klan Kosova.

Delawie tha se kur Qeveria ta ndryshon këtë legjislacion, atëherë Kuvendi duhet ta miratojë në pako.

“Bashkësia ndërkombëtare ndodhet në Kosovë për ta ndihmuar luftën kundër korrupsionit, por kjo duhet të bëhet dhe nga qytetarët”.

Kurse përfaqësuesja e lartë e BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, tha se gjate kësaj jave ka takuar shumë njerëz që janë kundër liderëve të korruptuar.

“Kam parë të rinj të frustruar me këtë gjendje, pasi e ardhmja e tyre rrezikohet nëse nuk luftohet korrupsioni”.

“Java Kundër Korrupsionit 2017” ka filluar me 3 nëntor dhe është realizuar nga koalicioni i Organizatave Joqeveritar.

Ndërsa javë është përmbyllë me vendosjen e “Pemës së korrupsionit”./rel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për kameraman/e dhe fotograf/e
artikull i sponzorizuar


Kjo është agjenda e Vuçiqit në Kosovë

Kjo është agjenda e Vuçiqit në Kosovë

Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Brenda koalicionit qëndrime të ndryshme për demarkacion

Brenda koalicionit qëndrime të ndryshme për demarkacion

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare