Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

03.06.2019 17:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Televizorët 8K OLED TV zyrtarisht janë bërë realitet ndërsa LG ka filluar të pranojë porositë e para në Korenë e Jugut për televizorin konsumator më të avancuar krijuar ndonjëherë.

88Z9 ka një panel OLED 88-inç me rezolucion 8K Ultra HD prej 7680×4320 piksel. Ky rezolucion ka katër herë më shumë pikselë sesa një televizor 4K. Paneli OLED është më i madhi që LG ka vendosur ndonjëherë në një TV.

Megjithatë sot thuajse nuk ekzistojnë fare përmbajtje 8K dhe nuk ka për të ndryshuar shumë shpejtë situata. LG ka vendosur ta adresojë këtë hendek përmbajtjeje me procesorin Alpha 9 8K i cili përdorë algoritme deep-learning për të rritur rezolucionin e imazheve. LG thotë se TV do të përdorë deep-learning për të gjeneruar zërin “Virtual Sorround 5.1” me mbështetje për Dolby Atmos.

Por gjitha këto teknologji vinë me një çmim astronomik. LG tha për Verge se çmimi i televizorit është 42,000 dollarë por porositë e dërguara në Qershor do ta përfitojnë për 34,000 dollarë.

Ai vjen me një pastrues ajri falas. Seti del në shitje në Amerikën e Veriut dhe në Evropë jo më parë sesa tre mujori i katërt i 2019-ës./ PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Kreativët Sllovakë vizitojnë Tiranën, diskutohen sfidat e Industrisë Kreative në Shqipëri

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Tifozja çeke e Juves, sukses i rrufeshëm në Isntagram (Foto)

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Teknologjia e informacionit, trend në rritje me nevojën për kuadro të reja

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Çfarë do të thotë bllokimi i Android për përdoruesit e telefonëve Huawei?

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Vdes Jose Antonio Reyes, ish futbollisti i Arsenalit, Realit dhe Spanjës

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Lidershipi i ekzekutivit të Facebook shkon në votim

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Ushtria Kineze ka zhvilluar një sistem operativ për të zëvendësuar Windows

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit