Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

27.12.2019 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

Nga Shefik Surdulli

Kështu është kur një parti si dega e PDK-së (dikur me nam) në Gjilan, te cilen e qon kah të do një kryetar me aktakuzë për krim të organizuar, i suspenduar mu për këtë, nga lideri i PDK-së z. Kadri Veseli.

Degën e PDK-së në Gjilan, siç e di edhe opinioni i gjërë, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar, dhe për këtë i suspenduar nga Kryetari Veseli. Ai, në vend që ta unifikojë e ta organizojë degën në ofrimin e alternativave opozitare karshi keqmenaxhimit të komunës, ai ka vendosur si objektivë ( për neve e njohur qe një kohë) shkatërrimin e partisë dhe sulmet e paskrupullta nga ai, ndaj çdo mendimi ndryshe.

Por le të kthehemi te reagimi.
Ideatori dhe qatipi i një reagimi të sotëm, në emër të degës së PDK-së në Gjilan, ndaj aktivitetit tim të djeshëm në Kuvendin e Komunës, lidhur me debatin për ankesat e emërtimeve të rrugëve, e paska gjetë një vrimë të vockël ku qenka futur pa dalje, të cilën fatmirësisht mbrëmë e kam mbullur me mirëkuptim me familjen e respektuar të dëshmorit Sherif Sherifi, përmes një sqarimi dhe kërkimfalje publike në media (po edhe privatisht) për keqkuptimin e ndodhur.

Reagimi i këtij eksponenti të penalizuar, në emër të degës, ishte I ulët si rëndom, ku shifet qartë mosdurimi ndaj mendimit të lirë, ndaj atyre që mendojnë ndryshe, në rastin konkret, mosdurimi ndaj meje personalisht si njëri prej themeluesve të degës së PDK-së në Gjilan, njëri nga mbrojtësit konsekuent të vlerave të saj, si dhe këshilltar komunal në Kuvendin e Komunës.

Reagimi i sotëm, ndaj meje personalisht, është pasojë e mosnënshtrimit tim ndaj politikës udhëheqëse të tij në degë, politikë kjo e cila për interesa të tij personale, PDK-në në Gjilan e ka futur në një rrugë pa krye, të rrënimit të saj.

Jam krenar dhe i lumtur që edhe me aktivitetin tim të djeshëm në seancën e Kuvendit Komunal në Gjilan, kam shfrytëzuar autoritetin tim dhe pozitën time zyrtare, të besuar nga qytetarët, ekskluzivisht për interesa madhore të qytetarëve, konkretisht në mbrojtje të vlerave demokratike civilizuese, të atdhedashurisë dhe të luftës për liri, e që një kohë këto vlera kanë qenë vlera edhe të PDK-së në Gjilan.

Shefik Surdulli /këshilltar komunal, PDK Gjilan/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe