Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

27.12.2019 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

Nga Shefik Surdulli

Kështu është kur një parti si dega e PDK-së (dikur me nam) në Gjilan, te cilen e qon kah të do një kryetar me aktakuzë për krim të organizuar, i suspenduar mu për këtë, nga lideri i PDK-së z. Kadri Veseli.

Degën e PDK-së në Gjilan, siç e di edhe opinioni i gjërë, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar, dhe për këtë i suspenduar nga Kryetari Veseli. Ai, në vend që ta unifikojë e ta organizojë degën në ofrimin e alternativave opozitare karshi keqmenaxhimit të komunës, ai ka vendosur si objektivë ( për neve e njohur qe një kohë) shkatërrimin e partisë dhe sulmet e paskrupullta nga ai, ndaj çdo mendimi ndryshe.

Por le të kthehemi te reagimi.
Ideatori dhe qatipi i një reagimi të sotëm, në emër të degës së PDK-së në Gjilan, ndaj aktivitetit tim të djeshëm në Kuvendin e Komunës, lidhur me debatin për ankesat e emërtimeve të rrugëve, e paska gjetë një vrimë të vockël ku qenka futur pa dalje, të cilën fatmirësisht mbrëmë e kam mbullur me mirëkuptim me familjen e respektuar të dëshmorit Sherif Sherifi, përmes një sqarimi dhe kërkimfalje publike në media (po edhe privatisht) për keqkuptimin e ndodhur.

Reagimi i këtij eksponenti të penalizuar, në emër të degës, ishte I ulët si rëndom, ku shifet qartë mosdurimi ndaj mendimit të lirë, ndaj atyre që mendojnë ndryshe, në rastin konkret, mosdurimi ndaj meje personalisht si njëri prej themeluesve të degës së PDK-së në Gjilan, njëri nga mbrojtësit konsekuent të vlerave të saj, si dhe këshilltar komunal në Kuvendin e Komunës.

Reagimi i sotëm, ndaj meje personalisht, është pasojë e mosnënshtrimit tim ndaj politikës udhëheqëse të tij në degë, politikë kjo e cila për interesa të tij personale, PDK-në në Gjilan e ka futur në një rrugë pa krye, të rrënimit të saj.

Jam krenar dhe i lumtur që edhe me aktivitetin tim të djeshëm në seancën e Kuvendit Komunal në Gjilan, kam shfrytëzuar autoritetin tim dhe pozitën time zyrtare, të besuar nga qytetarët, ekskluzivisht për interesa madhore të qytetarëve, konkretisht në mbrojtje të vlerave demokratike civilizuese, të atdhedashurisë dhe të luftës për liri, e që një kohë këto vlera kanë qenë vlera edhe të PDK-së në Gjilan.

Shefik Surdulli /këshilltar komunal, PDK Gjilan/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt