“Deepfake” po bëhen më të lehta për tu krijuar

24.05.2019 22:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Deepfake” po bëhen më të lehta për tu krijuar

Për të krijuar një “deepfake” zakonisht duhet një model neural dhe shumë informacion. Sa më i madh seti i fotove, videove dhe audios, aq më e saktë do të jetë “deepfake.”

Për të gjithë ata që nuk kanë njohuri rreth këtij termi, deepfake janë videot dhe audiot e rreme gjeneruar nga inteligjenca artificiale.

Hulumtuesit pranë Samsung AI Center kanë gjetur një metodë për të trajnuar një model me një set të vogël të dhënash: vetëm një foto dhe rezultatet janë surprizuese.

Kjo arritje e tyre ishte e mundur duke trajnuar algoritmin me forma të ndryshme të fytyrës, syve, gojës e shumë tipareve të tjera marrë nga një depo online prej 7,000 imazhesh.

Të gjitha këto të dhëna algoritmi është në gjendje ti aplikojë në një foto. Modeli i tyre funksionon edhe me Mona Lizën dhe portret e tjera. Në videon e publikuar prej tyre portrete të Albert Einstein, Fyodor Dostoyevski dhe Marilyn Monroe janë krijuar nga hulumtuesit.

Si me shumicën e deepfake, është e lehtë që të dallohen që nuk janë video origjinale. Pavarësisht disa problemeve, videot dhe audiot e rreme po bëhen shumë reale.

Është kjo gjë që ka filluar të shqetësojë hulumtuesit me frikën se deepfake mund të përdoren në formë propagande, apo të tregojnë njerëzit në situata të pahijshme si në një video pornografike. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)