Daut Haradinaj: Edhe Dukagjini të trajtohet si krejt Kosova, autostrada duhet të ndërtohet

17.07.2019 15:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daut Haradinaj: Edhe Dukagjini të trajtohet si krejt Kosova, autostrada duhet të ndërtohet

Deputeti në Kuvendin e Kosovës nga radhët e AAK’së ka folur në lidhje me polemikat e fundit rreth ndërtimit të autostradës së Dukagjinit.

Deputeti i Nismës, Zafir Berisha, ka folur kundër ndërtimit të kësaj autostrade. Ndërsa mbrëmë Ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapësiror, Fatmir Matoshi që është nga partia AKR, ka thënë se ndoshta do ishte më mirë të investohej në ekonomi dhe jo të ndërtohen më shumë autostrada.

Për këtë ka reaguar deputeti Daut Haradinaj.

Në një shkrim në Facebook ai ka përmendur fakte për të treguar se pse rajoni i rrafshit të Dukagjinit ka nevojë për një infrastrukturë të zhvilluar. Ai gjithashtu ka kërkuar një reagim nga kryetarët e komunave të këtij rajoni.

Ky është shkrimi i plotë i tij:

Disa statistika të autostradës.

Lidhja e 5 komunave të Dukagjinit nënkupton rreth 624.000 banorë.

Në projektet e realizuara deri më tani, përkthy në lëvizje të automjeteve ka qenë :

Në një regjion te caktuar që autostrada është në përfundim janë rreth 5000 automjete në 24 orë, ndërsa në autostradën e Dukagjinit, në muajt: qershor,korrik dhe gusht janë 20.000 automjete në 24 orë.

Për të gjithë skeptikët e këtij projekti kapital, duhet ta kuptojnë se nuk mund të ketë zhvillim ekonomik deri sa nuk ka infrastrukturë, për më tepër kur në regjionin e Dukagjinit janë Alpet Shqiptare, potenciali më i madh i Kosovës për turizëm 12 mujor.

Edhe Dukagjini e meriton të trajtohet si krejt Kosova.

Ju bëj thirrje Kryetarëve të Komunave dhe Deputetëve të Istogut, Pejës, Deçanit, Junikut, Gjakovës, Rahovecit, Prizrenit që ta ngrisin zërin.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ligji për kompensim, jo të gjitha viktimat e krimit mund të përfitojnë

Ligji për kompensim, jo të gjitha viktimat e krimit mund të përfitojnë

Ish-ushtari i UÇK-së i del në ndihmë familjes që ta gjejë gruan e zhdukur në Prishtinë

Ish-ushtari i UÇK-së i del në ndihmë familjes që ta gjejë gruan e zhdukur në Prishtinë

Thaçi në Paris: Dialogu përfundon vetëm me njohje

Thaçi në Paris: Dialogu përfundon vetëm me njohje

KMLDNJ bisedimet për krijimin e Qeverisë janë kushtëzuar me ndarjen e posteve

KMLDNJ bisedimet për krijimin e Qeverisë janë kushtëzuar me ndarjen e posteve

Bizneset kërkojnë uljen e tarifave nga bankat komerciale

Bizneset kërkojnë uljen e tarifave nga bankat komerciale

“Jo rastësisht ishe ministër i propagandës”, Vjosa Osmani i përgjigjet ashpër Vuçiqit

“Jo rastësisht ishe ministër i propagandës”, Vjosa Osmani i përgjigjet ashpër Vuçiqit

Vuçiq flet me Macron edhe për zgjidhjen Kosovë-Serbi

Vuçiq flet me Macron edhe për zgjidhjen Kosovë-Serbi

Grabitet një barnatore në Gjilan

Grabitet një barnatore në Gjilan

ORCA: Profesorët në Kosovë më të paguarit në rajon

ORCA: Profesorët në Kosovë më të paguarit në rajon

64 aktakuza për 24 orë

64 aktakuza për 24 orë

Surroi për Mini-Schengenin: Shtetet që s’e kanë kryer arritjen e paqes e kanë të vështirë të krijojnë hapësira të tjera

Surroi për Mini-Schengenin: Shtetet që s’e kanë kryer arritjen e paqes e kanë të vështirë të krijojnë hapësira të tjera

Kurti për Samitin e Ohrit: Rama mos të ngutet, të konsultohet me Kosovën para Beogradit

Kurti për Samitin e Ohrit: Rama mos të ngutet, të konsultohet me Kosovën para Beogradit

Thaçi-Macronit: Kosova është e gatshme për marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi-Macronit: Kosova është e gatshme për marrëveshje paqësore me Serbinë

Ja cilët deputetë pritet t’ia shohin ‘sherrin” NISMA-së nëse hynë në Kuvend

Ja cilët deputetë pritet t’ia shohin ‘sherrin” NISMA-së nëse hynë në Kuvend

Shkup: Prodhuesit kërkojnë të lejohet eksporti i lules së kanabisit

Shkup: Prodhuesit kërkojnë të lejohet eksporti i lules së kanabisit

BE-ja vërejtje Ramës, Vuçiqit e Zaevit për “Mini schengenin”: Duhet t’i përfshini të gjithë partnerët e rajonit

BE-ja vërejtje Ramës, Vuçiqit e Zaevit për “Mini schengenin”: Duhet t’i përfshini të gjithë partnerët e rajonit