Dallimi mes unazës me diamant origjinal dhe tjetrës që ka gur të përpunuar (Foto)

06.04.2019 19:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dallimi mes unazës me diamant origjinal dhe tjetrës që ka gur të përpunuar (Foto)

Në shikim të parë, duken sikur dy unaza të shtrenjta që kanë nga një diamant sipër, mirëpo, vetëm njëra prej tyre është origjinal.

Daniel Anania është eksperti i stolive nga Australia, që ka treguar se si mund të dallojmë një unazë të çmueshme, ndaj një stolie që është imitim i saj, transmeton Telegrafi.

“Gjithçka është te mjegulla që e rrethon, masën e diamantit. Nëse është shumë i kthjellët dhe shndrit, atëherë është mashtrim” ka thënë Anania.

Unazat që duken si të njëjta

Në imazhin e shpërndarë, ajo va vënë një unazë me një kub cirkoni që kushton 270 funte, afër tjetrës së shtrenjtë 6,000 funte që ka diamant të vërtetë. Kur rrethi i unazës është më i shndritshëm, ka të bëjë gjithashtu me një mashtrim.

“Sa herë që blihet unazë me diamant, vjen edhe përshkrimi i përmbajtjes së masës, si dhe përpunimi që i është bërë” ka shtuar eksperti i argjendarisë.

Origjinali me diamant të vërtetë djathtas

Në përgjithësi, nëse iu ofrohet një unazë shumë e shndritshme me një çmim të lirë, duhet të mendoni mirë sepse mund të jeni duke blerë një unazë pa vlerë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dallimi mes unazës me diamant origjinal dhe tjetrës që ka gur të përpunuar (Foto)

Dallimi mes unazës me diamant origjinal dhe tjetrës që ka gur të përpunuar (Foto)

Google konfirmon variantet buxhetore të Pixel 3 dhe 3 XL

Google konfirmon variantet buxhetore të Pixel 3 dhe 3 XL

Gmail sugjeron subjekte në bazë të përmbajtjes së e-mailit

Gmail sugjeron subjekte në bazë të përmbajtjes së e-mailit

Shënjestra e radhës së Bashkimit Evropian janë platformat dhe publikuesit e video lojërave

Shënjestra e radhës së Bashkimit Evropian janë platformat dhe publikuesit e video lojërave

Divorci më i shtrenjtë në histori mund të jetë ai i bosit të Amazon Jeff Bezos

Divorci më i shtrenjtë në histori mund të jetë ai i bosit të Amazon Jeff Bezos

Një startup Zviceran thotë se ka ndërtuar bateri 1,000 km për makinat elektrike

Një startup Zviceran thotë se ka ndërtuar bateri 1,000 km për makinat elektrike

Shefi i Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit thotë se qëndrimi i SHBA ndaj Huawei politikisht i motivuar

Shefi i Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit thotë se qëndrimi i SHBA ndaj Huawei politikisht i motivuar

Ja sesi dy studentë Kinezë në SHBA morën nga Apple iPhone me vlerë 900,000 dollarë

Ja sesi dy studentë Kinezë në SHBA morën nga Apple iPhone me vlerë 900,000 dollarë

Turistit kinez ia ndaluan shishen e qumështit në aeroplan, piu më se dy litra për të mos e hedhur (Video)

Turistit kinez ia ndaluan shishen e qumështit në aeroplan, piu më se dy litra për të mos e hedhur (Video)

Përballja SHBA-Kinë në teknologji

Përballja SHBA-Kinë në teknologji

Fitimi i Samsung bie me 60%

Fitimi i Samsung bie me 60%

Snapchat lançon një platformë video lojërash

Snapchat lançon një platformë video lojërash

Skype zgjeron kapacitetin e thirrjeve në grup në 50 persona

Skype zgjeron kapacitetin e thirrjeve në grup në 50 persona

Volumi i tregtimit të Bitcoin në pikën më të ulët në dy vite

Volumi i tregtimit të Bitcoin në pikën më të ulët në dy vite

Një arsye më tepër për të mos përdorur më një telefon Windows Phone

Një arsye më tepër për të mos përdorur më një telefon Windows Phone

Laptopët e Huawei kanë pasur një problem sigurie që nga faza e prodhimit

Laptopët e Huawei kanë pasur një problem sigurie që nga faza e prodhimit