Daçiqi thotë se pavarësia e Kosovës “ka vdekur”

26.10.2019 18:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiqi thotë se pavarësia e Kosovës “ka vdekur”

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë sot se s’mund të flasë më për tërheqje njohjesh sepse, sipas tij, “atyre në Kosovë po iu bie të fikët nga kjo”, dhe ka shtuar se pavarësia e Kosovës është e vdekur në letër.

“Nuk bëj shaka, me të vërtet them se disponimi është i tillë. Nuk do ta tërhiqnin ata kandidaturën për Interpol sikur situata të mos ishte e tillë”, tha Vuçiqi gjatë vizitës që sot i bëri panairit të medieve në Beograd, raporton agjencia serbe e lajmeve “FoNet”.

Ai shtoi se Kosova “nuk mundet më të kalojë askund ku nevojitet shumica prej dy të tretave”, transmeton Koha.net.

Duke folur për raportin e Bashkimit Evropian dhe shoqatave botërore ndaj çështjes së Kosovës, Daçiqi tha se kur tek ai të vijë ambasadori i Britanisë së Madhe, ai do ta vë flamurin e Republikës Serbe dhe do të shohë nëse Ambasadori do të ulet pran tij.

“Thonë se nuk mund të organizojnë hapësirat, por s’mundeni as hapësirën time ta organizoni, por mund të mos uleni”, theksoi ministri serb i Jashtëm, Daçiq, duke u ndërlidhur me takimin e ambasadorit britanik në Kosovë në kabinetin e Albin Kurtit ku qëndronte flamuri kombëtar shqiptar.

Në komentimin e tij rreth deklaratave të fundit të liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti, Daçiqi tha se “kam menduar që s’ka më të keq se Haradinaj, por ndoshta edhe mund të ketë”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Roli i SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi, Thaҫi flet për këtë me Këshilltarin e Trumpit

Roli i SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi, Thaҫi flet për këtë me Këshilltarin e Trumpit

Vrasjet e bujshme, padrino të rinj po marrin Lushnjen nën kontroll

Vrasjet e bujshme, padrino të rinj po marrin Lushnjen nën kontroll

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Vrasja e të vëllait në mënyrë barbare, e shndërroi Aldo Baren në një personazh të pamëshirshëm (Video)

Vrasja e të vëllait në mënyrë barbare, e shndërroi Aldo Baren në një personazh të pamëshirshëm (Video)

Pesë të lënduar nga aksidenti që ndodhi në rrugën Prishtinë-Gjilan

Pesë të lënduar nga aksidenti që ndodhi në rrugën Prishtinë-Gjilan

Ismet Beqiri: Nëse nuk ka koalicion me VV’në, mund ta bëjmë me këto dy parti

Ismet Beqiri: Nëse nuk ka koalicion me VV’në, mund ta bëjmë me këto dy parti

Albin Kurti: Kongresi Lushnjës, mësim që mund të nxjerrim nga historia jonë

Albin Kurti: Kongresi Lushnjës, mësim që mund të nxjerrim nga historia jonë

Ish-Ministri: Banda e Lushnjes donte të më eliminonte, ndikuan në largimin tim

Ish-Ministri: Banda e Lushnjes donte të më eliminonte, ndikuan në largimin tim

Foto ekskluzive, kush ishte e dashura e Aldo Bares dhe biznesmeni i njohur që kontrollonte trafikun

Foto ekskluzive, kush ishte e dashura e Aldo Bares dhe biznesmeni i njohur që kontrollonte trafikun

Halil Matoshi e Rron Gjinovci përplasen për LDK-në dhe rolin e Agim Veliut

Halil Matoshi e Rron Gjinovci përplasen për LDK-në dhe rolin e Agim Veliut

Krasniqi për bisedimet VV – LDK: Prit magar sa të del bar

Krasniqi për bisedimet VV – LDK: Prit magar sa të del bar

Vuçiç për taksën: Pres të hiqet nga qeveria e re

Vuçiç për taksën: Pres të hiqet nga qeveria e re

Arrestohen dhjetëra të dyshuar për lidhje me FETO-n

Arrestohen dhjetëra të dyshuar për lidhje me FETO-n

Trump i quan “profetë të apokalipsit” aktivistët për ndryshime klimatike

Trump i quan “profetë të apokalipsit” aktivistët për ndryshime klimatike

“Ndryshoni Antishpifjen”, KE i kërkon qeverisë të fusë në ligj të gjitha rekomandimet

“Ndryshoni Antishpifjen”, KE i kërkon qeverisë të fusë në ligj të gjitha rekomandimet