Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

31.05.2020 12:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Ministri i Punëve të jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se për Serbinë është i papranueshëm veprimi i Prishtinës e cila ka ndaluar hyrjen e mallit nga Serbia pa dokumente ku shkruhet “Republika e Kosovës”.

Ai ka shtuar se “nuk kemi ndër mend të vazhdojmë dialogun pa heqjen e këtyre masave”, ka raportuar RTS.

Prishtina dje ka ndaluar hyrjen e mallrave nga Serbia pa dokumente në të cilat shkruhet “Republika e Kosovës”, të cilën Ivica Daçiq e konsideron masë më të keqe se sa taksa 100% në mallrat e Serbisë, transmeton KOHA.

“Këto janë masa të reciprocitetit për të cilat as qytetarët e Serbisë e as bashkësia ndërkombëtare nuk janë pajtuar, njëjte si atë taksën, e cila pat dyfishuar çmimin e mallrave, por së paku qarkullonte. Qeveria në Prishtinë ka marrë vendim të masave të reciprocitetit, hap i cili u mirëprit nga ana e disa shteteve. Ndërsa ne menjëherë kemi thënë që kjo gjë është e papranueshme”, shtoi Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë.

Pranimi këtyre masave, sipas tij, do të nënkuptonte se Serbia po pranon Kosovën.

“Nuk kemi ndër mend të vazhdojmë dialogun deri sa nuk hiqen taksat dhe reciprociteti. Për neve kjo është e papranueshme, dhe i mohon të gjitha marrëveshjet. Me të drejtë presim reagimin e komunitetit ndërkombëtar. Richard Grenell më herët ka reaguar për këtë çështje dhe ka thënë se vendosja e masave të reciprocitetit është lojë me vendimin për heqjen e taksave”, ka shtuar ai.

Sipas fjalëve të tij, dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit tash gjendet në respirator, transmeton KOHA.

“Dialog nuk ka, dhe në tërë këtë situatë shumë faktorë ndërkombëtar janë përpjekur që të mbajnë bisedat në frymëmarrje artificiale si Merkeli dhe Makroni, ndërsa qasja e administratës amerikane është ndryshe nga qasja e Bidenit dhe Hillary Clintonit”, ka thënë Daçiq.

“Prishtina, si fëmijë i lazdruar”

Duke komentuar qeverinë e re që duhet formuar në Prishtinë, Daçiq, ka thënë se këto janë gjëra në të cilat Beogradi as nuk mundet e as nuk dëshiron të përzihet.

“Cilado qeveri, sipas tij, duhet të jetë e qartë a po i mbahet marrëveshjeve apo jo. Të gjithë ata janë të njëjtë” deklaroi Daciq. “Dëshirojnë pavarësinë e Kosovës, dëshirojnë që Serbia ta pranojë, por ky nuk është dialogu dhe ne këtë nuk do ta pranojmë. Ata nuk kuptojnë se gjërat kanë ndryshuar, presin që komuniteti ndërkombëtar t’ua sjell çdo gjë në pjatë”.

Ai ka vazhduar duke thënë se Prishtina po sillet si fëmijë i lazdruar e cila është mësuar që komuniteti ndërkombëtar t’ia plotësojë të gjitha dëshirat.

“Sot nuk është më kështu. Dhe kjo varet se sa do të jetë stabile dhe e fortë Serbia, dhe pozita jonë është jashtëzakonisht e fuqishme. Nuk vjen në konsiderim asgjë pa heqjen e reciprocitetit. Serbia nuk do ta pranojë Kosovën, por dëshiron dialog dhe kompromis. Nëse mendojnë që kompromis do të thotë që Serbia të pranojë Kosovën, kjo nuk do të ndodhë”, ka thënë Daçiq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Intervistimi i presidentit Thaçi nga Dhomat e Specializuara do të vazhdojë edhe nesër

Intervistimi i presidentit Thaçi nga Dhomat e Specializuara do të vazhdojë edhe nesër

Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Covid-19, pezullohen seancat gjyqësore në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Covid-19, pezullohen seancat gjyqësore në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Përfundon intervistimi i presidentit Thaçit nga Dhomat e Specializuara

Përfundon intervistimi i presidentit Thaçit nga Dhomat e Specializuara

​Tahiri: Tani shumica absolute e qytetarëve po mbajnë maskë

​Tahiri: Tani shumica absolute e qytetarëve po mbajnë maskë

Akuzat e PD, reagon Instituti i Shëndetit Publik: Mos bëni politikë me koronavirusin

Akuzat e PD, reagon Instituti i Shëndetit Publik: Mos bëni politikë me koronavirusin

Ahmeti: Kemi marr leje për importin e testeve serologjike

Ahmeti: Kemi marr leje për importin e testeve serologjike

Macron: Maska e detyrueshme në vendet e mbyllura publike

Macron: Maska e detyrueshme në vendet e mbyllura publike

Irani ekzekuton spiunin e CIA-s

Irani ekzekuton spiunin e CIA-s

135 raste të reja dhe 4 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

135 raste të reja dhe 4 viktima nga Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mban mbledhjen e radhës, këto janë vendimet

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mban mbledhjen e radhës, këto janë vendimet

​Shënohet viktima e parë me Covid-19 në Drenas

​Shënohet viktima e parë me Covid-19 në Drenas

​Zemaj bisedon për Covid-19 me përfaqësuesit e OBSh-së

​Zemaj bisedon për Covid-19 me përfaqësuesit e OBSh-së

​Gjermania me projekt 200 mijë eurosh për menaxhimin e koronavirusit në Kosovë

​Gjermania me projekt 200 mijë eurosh për menaxhimin e koronavirusit në Kosovë

​Shumica e qytetarëve në Malishevë po i bartin maskat

​Shumica e qytetarëve në Malishevë po i bartin maskat

84 zyrtarë policorë ende të infektuar me COVID-19

84 zyrtarë policorë ende të infektuar me COVID-19