Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

13.03.2019 15:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, sot është takuar me homologun e tij spanjoll Josep Borrell.

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka falënderuar edhe një herë Spanjën për qëndrimin ndaj Kosovës.

Ivica Daçiq është takuar sot me ministrin e Punëve të Jashtme të Spanjës, Josep Borrell.

Siç shkruan “telegraf.rs”, transmeton lajmi.net, Daçiq në konferencën e përbashkët me Borrell ka theksuar se mbështetja dhe integriteti territorial është një çështje me interes të madh kombëtar për Serbinë dhe në këtë mënyrë sipas tij, është shumë e rëndësishme që Spanja e cila është një vend i madh dhe anëtare e Bashkimit Evropian, nuk e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës.

Në këtë konferencë, Daçiq e falënderoi homologun e tij spanjoll Borrel për siç tha ai, mbështetjen e saj të fortë ndaj integritetit territorial dhe sovranitetit të Serbisë.

Kreu i diplomacisë serbe po ashtu i ka ofruar mbështetje të plotë Borrellit për integritetin territorial të Spanjës, transmeton më tutje lajmi.net.

Daçiq po ashtu në këtë konferencë ka thënë se, Serbia kundërshton përpjekjet për të ndërkombëtarizuar çështjen e Katalonjës.

“Mbështetja e integritetit territorial është një çështje me interes të madh kombëtar për Serbinë dhe është shumë e rëndësishme që Spanja, si një vend i madh anëtar i BE-së, të mos e njohë pavarësinë e Kosovës”, theksoi Daçiq.

Kreu i diplomacisë serbe theksoi se Serbia ofron mbështetje të fortë për integritetin territorial dhe sovranitetin e Spanjës, për të kundërshtuar përpjekjet për të ndërkombëtarizuar çështjen e Katalonjës.

Ai po ashtu ka thënë se Serbia nuk do të lejojë asnjëherë hapjen e përfaqësimit të Katalonjës në Beograd ashtu siç ka bërë Kroacia.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri iu konfirmon bizneseve angazhimin maksimal për zero taksa

Haziri iu konfirmon bizneseve angazhimin maksimal për zero taksa

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

Ndalohen fluturimet e avionëve “Boing 737-8 e 737-9 MAX” në Shqipëri

Ndalohen fluturimet e avionëve “Boing 737-8 e 737-9 MAX” në Shqipëri

Ambasadori francez konfirmon mbështetjen në luftën ndaj korrupsionit

Ambasadori francez konfirmon mbështetjen në luftën ndaj korrupsionit

Haradinaj takohet me Kosnett – diskutohet për zhvillimin ekonomik dhe çështjet e sigurisë

Haradinaj takohet me Kosnett – diskutohet për zhvillimin ekonomik dhe çështjet e sigurisë

Vuçiq: Dialogu ka përfunduar, Kosova e ka bllokuar

Vuçiq: Dialogu ka përfunduar, Kosova e ka bllokuar

Ministrja Hoxha: Çdo pengesë për rininë tonë, është pengesë për integrimin euro-atlantik

Ministrja Hoxha: Çdo pengesë për rininë tonë, është pengesë për integrimin euro-atlantik

OAK adresoi tek Policia e Kosovës problemet e mëdha që po hasin bizneset me transaktionet bankare

OAK adresoi tek Policia e Kosovës problemet e mëdha që po hasin bizneset me transaktionet bankare

Haradinaj priti Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore

Haradinaj priti Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore

Hoxhaj pas dështimit të mbledhjes së RYCO-s: Serbia ka qëllim ta dëmtojë çdo iniciativë rajonale

Hoxhaj pas dështimit të mbledhjes së RYCO-s: Serbia ka qëllim ta dëmtojë çdo iniciativë rajonale

Ministri spanjoll thotë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë zgjidhje vetëm përmes dialogut

Ministri spanjoll thotë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë zgjidhje vetëm përmes dialogut

Përqindja e shqiptarëve, sfidë për regjistrimin e popullsisë

Përqindja e shqiptarëve, sfidë për regjistrimin e popullsisë

Ronaldo i hakmerret Simeones për festën në Madrid (Video)

Ronaldo i hakmerret Simeones për festën në Madrid (Video)

Isufi: Taksa nuk suspendohet, presioni t’i bëhet Serbisë

Isufi: Taksa nuk suspendohet, presioni t’i bëhet Serbisë

Konjufca akuzon ‘njerëzit e pushtetit’ – Kështu merren tenderët në Kosovë

Konjufca akuzon ‘njerëzit e pushtetit’ – Kështu merren tenderët në Kosovë

Dialogu Prishtinë-Beograd, Mogherini në OKB: Të hiqet taksa

Dialogu Prishtinë-Beograd, Mogherini në OKB: Të hiqet taksa