Daçiq: Nuk e kemi ndalur fushatën e ç’njohjeve, është “rrenë e madhe”

04.06.2020 16:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq: Nuk e kemi ndalur fushatën e ç’njohjeve, është “rrenë e madhe”

Sot, ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka mohuar pretendimet e Radios Evropa e Lirë që Serbia do të pezullojë fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarsëisë së Kosovës, duke e quajtur atë si “rrenë të madhe”.

“Serbia nuk e ka ndalur fushatën për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë së Kosovës,” tha Daçiq, për të mohuar pretendimet e disa medieve, që bazoheshin në burime nga Brukseli.

Pas bisedimeve me presidentin e Serbisë Vuçiq, Ivica Daçiqi tha se kjo ishte një “rrenë e madhe”.

“Serbia publikisht ka thënë për vite me radhë se do ta ndalë fushatën për tërheqjen e njohjeve vetëm nëse të gjithë ndalin fushatën për njohjen e Kosovës, dhe bashkimin e saj në organizata ndërkombëtare. Meqë kështu nuk po ndodh, Serbia nuk do ta ndalë këtë fushatë. Kur të ndalen ata, do të ndalemi edhe ne,” tha Daçiq në një deklaratë për Tanjug.

Sipas raportimit të sotëm, diplomatë nga Brukseli kishin vlerësuar se të dyja palët duhej të kontribuonin në rinisjen e dialogut.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pacolli kërkon shkarkimin dhe dënimin e ministrit Abrashi për përhapje të virusit

Pacolli kërkon shkarkimin dhe dënimin e ministrit Abrashi për përhapje të virusit

Ahmeti: Qeveria nuk duhet të dyfishojë gabimet logjike të masave

Ahmeti: Qeveria nuk duhet të dyfishojë gabimet logjike të masave

OBSH: Të paktën 60 % e popullatës duhet të imunizohet që të bllokohet COVID-19

OBSH: Të paktën 60 % e popullatës duhet të imunizohet që të bllokohet COVID-19

Institucione shkencore të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë Veriore kundër Gjykatës Speciale

Institucione shkencore të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë Veriore kundër Gjykatës Speciale

VV: Bandat e Agim Veliut tentojnë ta ndalojnë fitoren e Shpejtim Bulliqit

VV: Bandat e Agim Veliut tentojnë ta ndalojnë fitoren e Shpejtim Bulliqit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

A e rritë bllokada bullgare euro-skepticizmin në Maqedoninë e V.?

A e rritë bllokada bullgare euro-skepticizmin në Maqedoninë e V.?

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Rrëmbehet një femër në Pejë

Rrëmbehet një femër në Pejë

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus