Daçiq: Kosova nuk është e gatshme për marrëveshje me Serbinë

13.05.2019 15:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq: Kosova nuk është e gatshme për marrëveshje me Serbinë

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka bërë akuza të reja në drejtim të Kosovës.

Serbia me shqiptarët dëshiron një marrëveshje pa pranuar zgjidhjet e tyre të njëanshme, tha Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq, duke shtuar se ai mendon se Prishtina nuk është gati për këtë.

Daçiç, duke iu përgjigjur pyetjeve nga Akademia Diplomatike në Vjenë, tha se Beogradi dëshiron një kompromis, i cili, siç tha ai, gjithashtu merr parasysh interesat serbe dhe shqiptare. Sepse, tha Daçiq, Kosova ishte qendra e Serbisë derisa ajo të ishte nën sundimin osman, dhe pastaj zgjidhja e shqiptarëve ndryshoi strukturën fetare dhe etnike, raportojnë mediat serbe.

“Për Serbinë, Kosova është vendi qendror për historinë kombëtare, Serbia është formuar në Kosovë, ku ishte kryeqyteti i parë serb – Prizreni, në të cilin jetonin 10,000 serbë në 1991, sot në të jetojnë 23 serbë, sot në Prishtinë jetojnë 40,000 serbë Ky është legalizimi i spastrimit etnik të serbëve nga territori i Kosovës dhe Metohisë”, tha Daçiq.

“E drejta ndërkombëtare nuk mund të bazohet nëse është apo jo një anëtar i BE-së, apo nëse një vend është në marrëdhënie të mira me fuqitë e mëdha apo jo”, theksoi Daçiq. “Disa vende kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe mendojmë se ky është një gabim i madh, pasi kjo nuk duhet të ndodhë para se të arrihet një marrëveshje”, shtoi ai.

Daçiq ka shtuar se Serbia pranon se në Srebrenicë ishe kryer krim, por është kundër politizimit të gjenocidit afatgjatë.

Daçiq po ashtu ka thënë se çështja e termit gjenocid është shumë e politizuar dhe abuzuar transmeton lajmi.net.

Ministri i Jashtëm serb i beri këto deklarata, duke u përgjigjur pyetjeve të studentëve, i cili e pyeti se pse Serbia nuk vepron në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, duke pranuar se gjenocidi ka ndodhur në Srebrenicë.

Daçi ka thënë se në Ballkan ekziston një sindrom i vogël i ndryshimeve dhe konflikte të mëdha.

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç tha sot se askush nuk mund të thotë saktësisht nëse Serbia do të bëhet anëtare e BE deri në vitin 2025.

Daçiç tha se Serbia do të bëjë gjithçka në fuqinë e saj, administrativisht dhe politikisht në drejtim të reformave, të jetë gati për anëtarësim, dhe shtoi se kjo do të varet nga vetë BE-së.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE i dhuron Kosovës 30 respiratorë, Zemaj thotë se një ndihmë e tillë do të lehtësojë punën kundër COVID

BE i dhuron Kosovës 30 respiratorë, Zemaj thotë se një ndihmë e tillë do të lehtësojë punën kundër COVID

Digjet një shtëpi në Lipjan

Digjet një shtëpi në Lipjan

Në letrën publike dërguar MPJ-së, OAK-u kërkon që të mbrohet më shumë Republika e Kosovës dhe qytetarët e saj

Në letrën publike dërguar MPJ-së, OAK-u kërkon që të mbrohet më shumë Republika e Kosovës dhe qytetarët e saj

Një biznes në Prishtinë mashtroi me sasinë e djathit të prodhuar në Maqedoninë Veriore

Një biznes në Prishtinë mashtroi me sasinë e djathit të prodhuar në Maqedoninë Veriore

16 pacientë me Covid-19 në Spitalin e Pejës janë në gjendje më të rëndë

16 pacientë me Covid-19 në Spitalin e Pejës janë në gjendje më të rëndë

22 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, 11 në pritje të rezultatit

22 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, 11 në pritje të rezultatit

Mjeku kosovar del pozitiv me COVID-19, u kërkon falje të gjithë atyre që u infektuan për shkak të tij

Mjeku kosovar del pozitiv me COVID-19, u kërkon falje të gjithë atyre që u infektuan për shkak të tij

Pandemia bën kërdinë, rreth 40 mijë persona humbën punën në Kosovë

Pandemia bën kërdinë, rreth 40 mijë persona humbën punën në Kosovë

Hyseni: Po punojmë ngushtë me SHBA-në që procesi i normalizimit Kosovë-Serbi të ecë shpejt deri në njohje reciproke

Hyseni: Po punojmë ngushtë me SHBA-në që procesi i normalizimit Kosovë-Serbi të ecë shpejt deri në njohje reciproke

Pacientja që po trajtohej me COVID-19 tregon si ndodhi shpërthimi i bombolave të oksigjenit

Pacientja që po trajtohej me COVID-19 tregon si ndodhi shpërthimi i bombolave të oksigjenit

Sërish tollovi para Qendrës për Regjistrim Civil

Sërish tollovi para Qendrës për Regjistrim Civil

IKSHPK me apel të veçantë për të moshuarit: Ju lutemi, rrini në shtëpi!

IKSHPK me apel të veçantë për të moshuarit: Ju lutemi, rrini në shtëpi!

Ekskluzive: Dorasi i 6 të rinjve në Pejë, tash mercenar paramilitar i Putinit

Ekskluzive: Dorasi i 6 të rinjve në Pejë, tash mercenar paramilitar i Putinit

Si po ndikon në tregun e punës në Kosovë pandemia COVID-19?

Si po ndikon në tregun e punës në Kosovë pandemia COVID-19?

A do të jenë shqiptarët pjesë e Qeverisë serbe?

A do të jenë shqiptarët pjesë e Qeverisë serbe?

Mbi 9 mijë të infektuar në Kosovë

Mbi 9 mijë të infektuar në Kosovë