Daçiq ia hedh fajin NATO-s për masakrën e Reçakut

05.05.2019 12:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq ia hedh fajin NATO-s për masakrën e Reçakut

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq me anë të një deklarate skandaloze është munduar që të arsyetoj masakrën e Reçakut në vitin 1999.

Në një intervistë me “Vesti Rusia”, diplomati serb foli edhe për bombardimet e NATO-s në vitin 1999.

“Serbët ishin të lumtur kur Donald Trump fitoj zgjedhjet. Serbët e urrejnë familjen e Clintonit. Kur filluan bombardimet, Clinton, Madeleine Albright dhe Tony Blair arsyetuan në mënyrë të gabuar fillimin e krimeve dhe agresionit të forcave serbe, të cilat nuk janë të vërtetuar në gjykatën ndërkombëtare në Hagë. Ngjarjet në Reçak ishin shkaku i drejtpërdrejt i bombardimeve. Ata hipokritisht e quajtën këtë veprim ‘Engjëlli i Mëshirës’.”, u shpreh Daçiq.

Ndërsa i pyetur se nëse është përmendur shkëmbimi i territoreve me Kosovën në Samitin e Berlinit, Daçiq tha se Serbia është për një kompromis.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Produktet amerikane përmes Kosovës në Evropë

Produktet amerikane përmes Kosovës në Evropë

11 vite pas fuqizimit, ekspertët shohin defekte në Kushtetutën e Kosovës

11 vite pas fuqizimit, ekspertët shohin defekte në Kushtetutën e Kosovës

Ahmeti paralajmëron se do ta dërgojë në gjykatë çështjen e Policisë së Prishtinës

Ahmeti paralajmëron se do ta dërgojë në gjykatë çështjen e Policisë së Prishtinës

Shkup: Ligji për siguri në vendin e punës, i pazbatueshëm në praktikë

Shkup: Ligji për siguri në vendin e punës, i pazbatueshëm në praktikë

“Të ndahemi nga Shqipëria”, reagon Rama: Qasje e çuditshme

“Të ndahemi nga Shqipëria”, reagon Rama: Qasje e çuditshme

Tri vende pune, tri banesa, 54 mijë euro pagë vjetore – Kjo është pasuria e Avdullah Hotit

Tri vende pune, tri banesa, 54 mijë euro pagë vjetore – Kjo është pasuria e Avdullah Hotit

Policia e Kosovës triumfon në garën e Njësiteve Speciale në Hungari

Policia e Kosovës triumfon në garën e Njësiteve Speciale në Hungari

Haziri: Paqja jonë është shkruar me gjakun dëshmorëve, heronjve dhe martirëve

Haziri: Paqja jonë është shkruar me gjakun dëshmorëve, heronjve dhe martirëve

Thaçi: Bashkëndjejmë me familjen Zherka dhe komunitetin e gazetarëve

Thaçi: Bashkëndjejmë me familjen Zherka dhe komunitetin e gazetarëve

O’Connell: Presioni mbi gazetarët është i papranueshëm

O’Connell: Presioni mbi gazetarët është i papranueshëm

Thaçi për median franceze: Samiti i Parisit t’i hapë rrugë marrëveshjes me Serbinë

Thaçi për median franceze: Samiti i Parisit t’i hapë rrugë marrëveshjes me Serbinë

Arrestohet një shqiptar për krime lufte

Arrestohet një shqiptar për krime lufte

Vdes Lekë Zherka

Vdes Lekë Zherka

Clark: Baza e Rusisë në Nish mund të destabilizojë Ballkanin

Clark: Baza e Rusisë në Nish mund të destabilizojë Ballkanin

Arban Abrashi akuzohet se po organizon ‘banda’ për prishjen e kuvendeve të LDK-së

Arban Abrashi akuzohet se po organizon ‘banda’ për prishjen e kuvendeve të LDK-së

Pas tre muajsh mungese, në fund të qershorit certifikatat origjinale nëpër komuna

Pas tre muajsh mungese, në fund të qershorit certifikatat origjinale nëpër komuna