Daçiq: Dialogu me Prishtinën vazhdon, por askush nuk luan me ne

28.10.2016 13:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq: Dialogu me Prishtinën vazhdon, por askush nuk luan me ne

Ivica Daçiq ka hedhur poshtë pretendimet se mund të ketë ndërprerje të bisedimeve midis Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se Beogradi e konsideron të nevojshme për të vazhduar dialogun dhe kjo do të jetë një përparësi, por askush nuk mund të mbështetet në atë që dikush të jetë në gjendje të luajë me Serbinë.

“Nëse ju mendoni se janë tema të tilla si kufijtë, reparacionet e luftës, njohjet ndërkombëtare dhe anëtarësimit në tema të institucioneve ndërkombëtare se që ne kemi nevojë për të folur, atëherë ne jemi dakord se në përgjithësi, dialogu vazhdon. Kjo është diçka që nuk është diskutuar në ruajtjen e një statusi neutral të dialogut”, ka thënë Daçiq.

Siç thotë ai, përfundimi i intervistës së djeshme të kryeministrit Aleksandar Vuçiq dhe Federica Mogherini është se nuk ka ultimatum, se Prishtina nuk ka asgjë të re t’i dorëzojë BE-së në lidhje me të.

“Dua të ritheksoj qëndrimin tonë se kemi qenë gjithmonë konstruktiv, kur bëhet fjalë për të gjitha çështjet e pazgjidhura që ekzistojnë në rajonin tonë. Dhe ne nuk do të vuajmë asnjë ultimatum, as nuk do të flasim për to”, tha shtuar Daçiq.

Daçiq ka theksuar se Beogradit pritet të vazhdojë dialogun, por më parë është e nevojshme të realizohen ato që tashmë janë rënë dakord në Bruksel.

I pyetur nëse vërtet dikush nga BE-ja ka kërkuar që të ndryshojë formën e dialogut në Bruksel për të diskutuar të ardhmen vetëm nga kryeministrat, Daçiq ka thënë se kjo nuk është absolutisht e vërtetë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dorëheqjen e Haradinajt, analistët po e vlerësojnë të qëllimshme dhe për përfitime elektorale

Dorëheqjen e Haradinajt, analistët po e vlerësojnë të qëllimshme dhe për përfitime elektorale

Kadri Veseli thumbon Ramush Haradinajn, tregon se a po shkon vendi drejt zgjedhjeve

Kadri Veseli thumbon Ramush Haradinajn, tregon se a po shkon vendi drejt zgjedhjeve

Pas dorëheqjes së Haradinajt, të gjithë presin vendimin e presidentit Thaçi

Pas dorëheqjes së Haradinajt, të gjithë presin vendimin e presidentit Thaçi

“Monstrumi” dhe dy dorëheqjet e Haradinajt

“Monstrumi” dhe dy dorëheqjet e Haradinajt

Ekskluzive: Tërhiqet Isa Mustafa, s’kandidon për Shef të LDK’së

Ekskluzive: Tërhiqet Isa Mustafa, s’kandidon për Shef të LDK’së

Scott e Kosnett e lidhin shkuarjen në Hënë me mundësinë e arritjes së marrëveshjes Kosovë – Serbi

Scott e Kosnett e lidhin shkuarjen në Hënë me mundësinë e arritjes së marrëveshjes Kosovë – Serbi

KQZ e gatshme për organizimin e zgjedhjeve

KQZ e gatshme për organizimin e zgjedhjeve

Krasniqi: Nga Specialja tash vetëm duhet të presim, me duart tona e krijuam

Krasniqi: Nga Specialja tash vetëm duhet të presim, me duart tona e krijuam

Çfarë do të ofronin zgjedhjet e parakohshme në Maqedoninë e Veriut?

Çfarë do të ofronin zgjedhjet e parakohshme në Maqedoninë e Veriut?

Darmanoviq: Dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiqit dhe Thaçit më shumë hapësirë ​​për negociata

Darmanoviq: Dorëheqja e Haradinajt mund t’i japë Vuçiqit dhe Thaçit më shumë hapësirë ​​për negociata

Mundësia e presidentit pas dorëheqjes së Haradinajt

Mundësia e presidentit pas dorëheqjes së Haradinajt

Mosllogaritja e duhur e TVSh-së kthen në rivlerësim tenderin për citostatik

Mosllogaritja e duhur e TVSh-së kthen në rivlerësim tenderin për citostatik

KFOR-i është i gatshëm për çdo lloj aksioni

KFOR-i është i gatshëm për çdo lloj aksioni

Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro