Covidi ‘vret’ pasionin e dëshirën

14.11.2020 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Covidi ‘vret’ pasionin e dëshirën

Frika se mos sëmuresh, ankthi për të ardhmen e pasigurt, mungesa e jetës sociale, nuk i ndihmojnë aspak raportet në çift dhe bëjnë që të bjerë edhe pasioni e dëshira. Këtë e konfirmon një studim i fundit mbi pasojat e koronavirusit tek seksualiteti.

“Dashuria në kohën e covidit ka humbur entuziazmin – thonë ekspertët – nuk besojmë se do të ketë pas kësaj edhe një bum lindshmërie siç kishte parashikuar shumëkush pas bërjes së detyrueshme të qëndrimit në shtëpi nga izolimet. Sepse kur nuk jemi të qetë, ka pasoja edhe në sferën tonë seksuale. Në situatën aktuale, me gjendjen e trazuar shpirtërore që shkaktohet nga paqartësia, janë të paktë ata që marrin përsipër të sjellin në jetë një fëmijë.

Ndoshta rritja e lindjeve do të mbërrijë kur të kthehet normaliteti, pasi të mundim virusin. Sipas ekspertëve, përveç bashkëjetesës së detyruar 24 orë në 24, nëse për disa çifte është rizbuluar qëndrimi bashkë, është forcuar intimiteti dhe afërsia, për shumë të tjerë ka qenë shumë më e vështirë. Vështirësitë e bashkëjetesës së detyruar, mungesa e raporteve sociale dhe shqetësimet, kanë krijuar situata tensioni dhe dëshira është shuar.

Studimi është kryer në Itali dhe rezultati kryesor i tij është se italianët në karantinë, një nga më striktet në Evropë, kanë bërë më pak seks.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Rrëmbehet një femër në Pejë

Rrëmbehet një femër në Pejë

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë