Covid-19, Prishtina me 444 raste aktive

29.06.2020 18:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Covid-19, Prishtina me 444 raste aktive

Prishtina vazhdon të jetë komuna më e prekur nga koronavirusi në vend.

Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë, Bujar Gashi, ka treguar se momentalisht kryeqyteti ka 444 raste aktive me Covid-19, ku prej tyre janë 293 femra dhe 295 meshkuj.

Gashi thotë se bazuar në të dhënat e marra nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë dhe raportin e konsoliduar nga Shtabi Emergjent në Prishtinë del se momentalisht, që nga data 20 Mars deri sot kemi 588 raste me koronavirus prej të cilave 444 raste janë ende aktive, 141 raste janë shëruar dhe tre raste që kanë përfunduar me fatalitet.

Ky është postimi i plotë i Gashit:

Qytetarë të nderuar,

Kohëve të fundit jemi dëshmitarë të rritjes së shpejtuar të rasteve me #covid19 në vend e në veçanti në Prishtinë.

Bazuar në të dhënat e marra nga IKShP dhe raportin e konsoliduar nga Shtabi Emergjent në Prishtinë del se momentalisht, që nga data 20 Mars deri sot kemi 588 raste me #covid19 prej të cilave 444 raste janë ende aktive. Kemi 141 raste të shëruara dhe 3 raste që kanë përfunduar me fatalitet.

Statistikat tregojnë se nga totali prej 588 rasteve janë 293 femra dhe 295 meshkuj.

Prandaj, ju bëjmë thirrje që të i zbatoni të gjitha udhëzimet për masat mbrojtëse kundër #covid19. Mbajtja e distances fizike dhe e maskës, si dhe higjiena e duarve ndihmon në parandalimin e përhapjes së virusit.

E kemi obligim që të mbrojmë veten dhe të tjerët rreth nesh!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


CureVac merr kredi për prodhimin e vaksinës antiCovid-19

CureVac merr kredi për prodhimin e vaksinës antiCovid-19

I moshuari nga Podujeva, viktima e radhës nga koronavirusi

I moshuari nga Podujeva, viktima e radhës nga koronavirusi

Pikat e pakontestuara në Ligjin për Paga do të mbesin të tilla

Pikat e pakontestuara në Ligjin për Paga do të mbesin të tilla

Hetohen vdekjet e dyshimta me Covid-19, kërkohet dorëheqja e ministrit Zemaj

Hetohen vdekjet e dyshimta me Covid-19, kërkohet dorëheqja e ministrit Zemaj

Sektori i hotelerisë pëson humbje të mëdha nga koronavirusi

Sektori i hotelerisë pëson humbje të mëdha nga koronavirusi

Osmani bashkëbisedoi me Zyrën e OBSH-së, ua përmend ligjin anti COVID

Osmani bashkëbisedoi me Zyrën e OBSH-së, ua përmend ligjin anti COVID

​Japonia ndihmon Kosovën me 700 mijë dollarë në sektorin e shëndetësisë

​Japonia ndihmon Kosovën me 700 mijë dollarë në sektorin e shëndetësisë

PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

​Shfuqizimi i Ligjit për Paga, Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses

​Shfuqizimi i Ligjit për Paga, Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses

6,6 milionë qytetarë futen karantinë në Australi

6,6 milionë qytetarë futen karantinë në Australi

Kufijtë e Shqipërisë, të hapur për shtetasit shqiptarë dhe të huaj

Kufijtë e Shqipërisë, të hapur për shtetasit shqiptarë dhe të huaj

Haxhi Shala aderon në AAK

Haxhi Shala aderon në AAK

​Kryeministri Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë COVID 19

​Kryeministri Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë COVID 19

Kosovari mbytet në detin e Durrësit

Kosovari mbytet në detin e Durrësit

Haradinaj takon kryetarin e ASHAK, bisedojnë për aktualitetin në vend

Haradinaj takon kryetarin e ASHAK, bisedojnë për aktualitetin në vend

Fermeri 79 vjeçar nga Suhareka flet për vështirësitë, tregon se deri tash ka humbur 300 mijë euro

Fermeri 79 vjeçar nga Suhareka flet për vështirësitë, tregon se deri tash ka humbur 300 mijë euro