Covid-19 “infekton për vdekje” biznesin e vogël (Video)

18.03.2020 02:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Covid-19 “infekton për vdekje” biznesin e vogël (Video)

Kur për biznesin e madh kjo betejë me CoronaVirusin sjell dëme të mëdha, për të vegjlit mund të çojë deri në faliment. Sot aktiviteti i biznesit të vogël është paralizuar, përjashtuar sektorin e tregtimit të produkteve ushqimore.

Ditën e parë kur paniku ishte prezent, qytetarët vrapuan për furnizime, por gjatë ditëve të izolimit, xhiroja ditore ka prekur nivelet më të ulta për këto subjekte. Zonja Sadete, pronare e një bulmetoreje thotë se gjatë ditëve të karantinës, punon vetëm pak orë gjatë paradites. Niveli i xhiros nuk i afrohet sipas saj as ditëve më të dobëta në kohë normale.

“Kur u përhap lajmi kishte fluks blerësish, ndërsa tani më shumë po rrimë”, tregon Sadetja. Artani, është një tregtar i nënprodukteve të mishit. Ai ka të njëjtin shqetësim se xhiroja ditore nuk justifikon vijimin e aktivitetit. Sipas tij, produktet që tregton nuk janë rezistente për një kohë të gjatë dhe humbja mund të jetë e madhe.

“Sumë e vështirë, tashi, janë të lidhura gjithë gjërat, malli është prodhuar, konsum s’ka, pasojat kuptohet që janë… Kjo ka pasojat e veta se malli po nuk u konsumua i bie që…se ka edhe ajo afatet e veta…”, tregon Artani.

Nëse kjo gjendje e jashtëzakonshme do të shtrihet në kohë, rrezikun e falimentit e ndjejnë jo vetëm bizneset që sot janë të mbyllura, por edhe subjektet e vogla që po vijojnë aktivitetin në një kohë epidemie./topchannel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie