Coronavirusi ‘prek’ ATK-në, 13.6 milionë euro më pak të hyra sesa plani

18.04.2020 14:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Coronavirusi ‘prek’ ATK-në, 13.6 milionë euro më pak të hyra sesa plani

Vitin 2020, Administrata Tatimore e Kosovës, e kishte nisur me “këmbë të hairit”.

Nga 1 janari deri me 17 mars të këtij viti, ky institucion tatim mbledhës, kishte të hyra më të larta për 11.2%, krahasuar me po të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, shkruan “Front Online”.

Por, ky trend u prish në 15 ditëshin e dytë të marsit, ku shfaqja e pandemisë së Coronavirusit i shkaktoi rënie në të hyra ATK-së, për 13.6 milionë euro më pak sesa që pritej.

Konfirmimin për diçka të tillë e bëri në një intervistë për Front Online, drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj.

“Deri më datën 18 mars deri kur është marrë vendimi për zgjatje të pagesës së tatimit, kemi pasur një trend të shkëlqyer. Pra deri atë dite, nga 1 janari deri me 17 mars, kemi arritur të kemi të hyra më të larta sesa periudha e njëjtë e vitit të kaluar për 11.2%. Derisa në përputhje me planin kemi qenë mbi 3.62%. Derisa nga ajo ditë kemi filluar të kemi rënie të vazhdueshme të të hyrave. 13.6 milionë euro të hyra më pak sesa që ka qenë të pritshme për t`u paguar në muajin mars të vitit 2020”, deklaroi ai për “Front Online”.

Murtezaj e pranon se si rezultat i ndikimit negativ që ka pasur pandemia do ta kenë të vështirë ta arrijnë planin e këtij viti.

Megjithatë ai, premton se do të bëjnë të pamundurën që humbjet të jenë sa më të vogla.

“Çështja e pandemisë do ta afektojë edhe pjesën e pandemisë, jo vetëm të ATK-së, por edhe të hyrave tjera. Domosdo do të këtë reduktim apo zvogëlim të të hyrave për shkak të pandemisë sepse ende nuk po e dimë se kur do të përfundojë kjo situatë. Mirëpo me një trend të tille, objektivi do të jetë i vështirë për t`u arritur, do të luftojmë maksimalisht që humbjet ose mosrealizim i të hyrave do tw jetw nw nivelin më të ulet. Duhet të potencojmë se përveç rënies të hyrave në buxhet, do të këtë pasoja edhe në ekonominë e shtetit, sepse tash bizneset veç kanë nisur t`i ndiejnë pasojat”, u shpreh ai./Front Online/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkohet të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

Kërkohet të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik

Si mund te votojnë të infektuarit me koronavirus në Podujevë dhe Mitrovicë, tregon KQZ-ja

Si mund te votojnë të infektuarit me koronavirus në Podujevë dhe Mitrovicë, tregon KQZ-ja

Pacolli: LDK, PDK, AAK dhe Lista e Vuçiqit janë kundër mërgatës, nuk votuan plotësimin e Ligjit për zgjedhjet

Pacolli: LDK, PDK, AAK dhe Lista e Vuçiqit janë kundër mërgatës, nuk votuan plotësimin e Ligjit për zgjedhjet

Kërcënohet Ministri i Tregtisë, Vesel Krasniqi

Kërcënohet Ministri i Tregtisë, Vesel Krasniqi

INDEP: Efiçienca e energjisë të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik

INDEP: Efiçienca e energjisë të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik

Haziri: Këtë javë kemi numër më të vogël të të infektuarve në Gjilan, por nuk domethënë që është ulur rreziku

Haziri: Këtë javë kemi numër më të vogël të të infektuarve në Gjilan, por nuk domethënë që është ulur rreziku

​Mungesa e kuorumit dështojnë të votohen 5 rezoluta nga interpelancat

​Mungesa e kuorumit dështojnë të votohen 5 rezoluta nga interpelancat

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve