Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

05.03.2019 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Pavarësisht nëse keni apo jo informacion rreth xhamit Gorilla Glass të Corning, ato janë një prej përbërësve kryesorë të smartfonëve tanë e madje që nga gjenerata e parë e iPhone.

Përjashtim bëjnë telefonët me ekrane me palosje që mbulohen nga një plastikë fleksibël. Arsyeja: Corning thotë se ende po punon në një xham fleksibël i cili do të përmbushë nevoja e përdorusve të smartfonëve me ekrane që palosen. Por ky proces kërkon disa vite.

Edhe pse nuk u vlerësua asnjëherë si partner zhvillimi për iPhone e parë, puna e Corning për të krijuar një ekran smartfonësh në standardet që Apple kërkonte u bë publike pas debutimit të iPhone në skenë.

Por me kalimin e viteve ky partneritet solli ekrane me cilësore, më rezistentë ndaj gërvishtjeve, më të hollë e më të fortë.

Prej vitesh Corning punon në një zgjidhje të re që e quan Willow Glass dhe është dizajnuar pikërisht për trupat e lakuar dhe veshjet elektronike të së ardhmes.

Ndryshe nga plastika e cila zhvillon çrregullime në pjesët kur ekrani paloset, xhami i ri i Corning do të ruajë formën origjinale. Sfida më e madhe është që xhami tani të përthyhet por edhe tu rezistojë rënieve. Corning thotë se aktualisht mund të bëjë vetëm një prej tyre dhe jo të dyja njëherazi. Tani xhami mund të përthyhet me rreze 3-5 mm plot 200,000 herë por nuk i reziston dot një rënie nga lartësi serioze.

Kompania aspiron të krijojë një xham 0.1mm i hollë që mund të përthyhet me reze 5mm pa u thyer. Telefonët e fundit prezantuar nga Samsung dhe Huawei kanë ekrane prej plastike dhe kushtojnë 2,000 dollarë. Megjithatë nuk i rezistojnë dot më shumë 3 apo 4 vite përdorim normal.

Problemi më i madh i tyre është se nuk duken aq bukur sa smartfonët me ekrane prej xhami. Pikërisht për këtë arsye thuhet se Apple ka vendosur të presë derisa të vijë një zgjidhje. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve