“Contour Global” ende s’e ka siguruar kredinë për “Kosovën e Re”

08.04.2019 07:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Contour Global” ende s’e ka siguruar kredinë për “Kosovën e Re”

Garancia shtetërore për projektin “Kosova e Re” nuk do të shkojë në Kuvend para muajit qershor.

Kjo pasi që investitori “Contour Global” ende nuk ka marrë përgjigje nga ana e Korporatës për Investime Private të Jashtme të SHBA-së (OPIC) dhe Banka Shtetërore e Japonisë, tek të cilat Kosova mban shpresën e vetme për financimin e ndërtimit të termocentralit “Kosova e Re”, pas tërheqjes së Bankës Botërore dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim nga ky projekt, shkruan sot “Koha Ditore”.

OPIC dhe Banka shtetërore japoneze pritet që të marrin vendimin përfundimtar, nëse do të përkrahin apo jo këtë projekt, në qershor të këtij viti.

Edhe pse në janar të këtij viti, në një nga mbledhjet e Qeverisë, në të cilën kishte marrë pjesë edhe përfaqësuesi i “Contour Globalit”, Bernhard Haider, ishte thënë se përzgjedhja e kompanisë projektuese dhe financimi do të përfundonin në mesin e muajit shkurt, kjo nuk ka ndodhur. Investitori ende nuk e ka zgjedhur as kompaninë projektuese.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Basha: Të gjithë bashkë në shesh, t’i tregojmë Ramës se populli ia ka hequr vizën

Basha: Të gjithë bashkë në shesh, t’i tregojmë Ramës se populli ia ka hequr vizën

Çdo vit, Komisioni Evropian përsërit rekomandimet e njëjta për Kosovën

Çdo vit, Komisioni Evropian përsërit rekomandimet e njëjta për Kosovën

Tri komunat e Kosovës që do të mbesin në terr për 7 ditë

Tri komunat e Kosovës që do të mbesin në terr për 7 ditë

Estonia bëhet anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Estonia bëhet anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Kosova nikoqire e mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës për Cilësi në Evropë

Kosova nikoqire e mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës për Cilësi në Evropë

Rama: SHBA nuk e toleron dhunën kundër institucioneve

Rama: SHBA nuk e toleron dhunën kundër institucioneve

Deklarimi i pasurisë nxjerr udhëheqësit milionerë të shtetit të varfër

Deklarimi i pasurisë nxjerr udhëheqësit milionerë të shtetit të varfër

Besian Mustafa, kryetar i degës së katërt të LDK-së në Prishtinë

Besian Mustafa, kryetar i degës së katërt të LDK-së në Prishtinë

Daçiq: Ka mundësi të mos mbahet Samiti i Parisit, nëse Kosova nuk e heq taksën

Daçiq: Ka mundësi të mos mbahet Samiti i Parisit, nëse Kosova nuk e heq taksën

Mitrovicë, theren me thikë tre persona

Mitrovicë, theren me thikë tre persona

Veseli në Drenas dhe Dragash: Ne marrim përgjegjësi sepse e dimë ku duam të arrijmë

Veseli në Drenas dhe Dragash: Ne marrim përgjegjësi sepse e dimë ku duam të arrijmë

Haziri flet si Shef i LDK’së, thotë se shpejt rrëzohet Qeveria

Haziri flet si Shef i LDK’së, thotë se shpejt rrëzohet Qeveria

I mituri godet për vdekje me armë zjarri 6-vjeçarin

I mituri godet për vdekje me armë zjarri 6-vjeçarin

Vuçiq bisedon sot me Merkelin për Kosovën

Vuçiq bisedon sot me Merkelin për Kosovën

Deputetët kërkojnë hetim për 140 milionët e dhënë në emër të granteve bujqësore

Deputetët kërkojnë hetim për 140 milionët e dhënë në emër të granteve bujqësore

Mbi 100 mijë kosovarë të papunë

Mbi 100 mijë kosovarë të papunë