Ç’ndodh me Temenosin kur e përdhosin?

24.08.2019 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ç’ndodh me Temenosin kur e përdhosin?

Nga Eqrem Kryeziu

Në lashtësi ishte e domosdoshme që bashkësia të kishte temenosin, një syprinë toke të ndarë me rrethim. Aty bashkësia projektonte komunikimin e vet me tejnjerëzoren. Sigurisht se prijësit e saj merrej me mend të ishin brenda kësaj hapësire. Ata garantonin paprekshmërinë e vendit të shenjtë.

Jung-u shkruan për temenosin në një kuptim psikik. Në këtë mënyrë C. G. Jung e përdor temenosin tej dimesionit fizik, ndonëse, ç’është e vërteta, temenosi kurrë nuk ishte vetëm i dimensionit fizik. Sidoqoftë ne inkurajohemi ta çanësojmë temenosin si përqendrim të besimit.

Çdo tempull do të ngritej mbi një hapësirë të shenjtëruar, të paktën të bekuar. Edhe kur monoteizmi dominoi.

Por ç’ndodh kur temenosi përdhoset? Është një apokalips për shoqërinë e dhënë. Stefan George lëshon gjëmën: “Tempulli po digjet, duhet të kalojnë pesëqind vjet për t’u rindërtuar.”* Mund të ngushëllohemi se poeti përdor hiperbolën, po qe se do të kishim të drejtë.

Në Kosovë pati një lëvizje politike që kishte forcën e temenosit. Kjo ishte Lidhja Demokratike e Kosovës. Ajo u pleks me besimin, shpresat dhe dashurinë e një populli të tërë. Kishte kundërshtarë të përbetuar, qoftë cinizmin e dhunës serbe, qoftë dyshimin e ushtarëve të Zija Xholit. Por sistemi i saj dominoi në mbretërinë shpirtërore.

Tani ky temenos u përdhos. Është për t’u dëshpëruar. Mbase ky dëshpërim është shpresë e rimëkëmbjes.

T’a shohim.

__________
*Bela Hamvas, Poeta sacer

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën