Çmimi i naftës 30 centë më i shtrenjtë se në rajon – dyshime se naftëtarët kanë marrëveshje të fshehtë

23.12.2018 12:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çmimi i naftës 30 centë më i shtrenjtë se në rajon – dyshime se naftëtarët kanë marrëveshje të fshehtë

Qe tre muaj çmimi i naftës në Kosovë vazhdon të mbetet 1 euro 20 cent. 30 cent më shtrenjtë se vendet e rajonit. Asnjë institucion deri më tash s’ka reaguar pse është kaq i lartë ky çmim. Po dyshohet se bizneset që merren me naftë kanë bërë marrëveshje të fshehtë.

Autoriteti i Konkurrencës ende s’ka dhënë asnjë njoftim se është duke i hetuar bizneset e pompave të naftës për marrëveshje të fshehtë për çmimin e lartë të produkteve të naftës.

Prej dy muajsh, në tregun e Kosovës, çmimi i naftës e benzinës është 30 centë më i lartë se në rajon.

Ndërkohë, çmimi në tregun global është më i lirë prej vitit 2016, ku 45 dollarë shitet një barel naftë.

“Cmimi i naftes (benzin dhe nafte) ne pompat e benzinit ne Kosove, ne korrik te vitit 2016, ka qene rreth 95 cent. Sot, ani pse gjendja eshte e permbysur, ani pse nuk ka logjike me qene kaq i larte, ai vazhdon te qendroje rreth 1 euro e 20 cent. Keto jane fakte te mjaftueshme per me konstatu qe ne kete industri nuk kemi treg te lire, dhe se bizneset qe merren me kete veprimtari kane marreveshje te fshehta, per me i majte cmimet e larta ne menyre artificiale, ne menyre qe me fitu shpejt edhe shume”, ka shkruar gazetari Berat Buzhala.

Ai ka shkruar se a ka deputetë që dinë t’i lexojë këtë të dhëna për t’i kërkuar llogari Autoritetit të Konkurrencës.

“A ka deputet Kuvendi i Kosoves, me dale me i lexu keto shenime, edhe me i kerku Autoritetet te Konkurrences, ose me e mshele zadrugen, ose me u marre me kete anomali. Ka mundesi qe tregtaret e naftes po i fitojne ne nje liter benzin rreth 30 cent”, ka shtuar ai.
Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/lajme/cmimi-i-naftes-30-cente-me-i-shtrenjte-se-ne-rajon-dyshime-per-marreveshje-te-fshehte-naftetareve-608418/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi