Cloudflare sjell një shërbim VPN në aplikacionin 1.1.1.1

02.04.2019 23:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cloudflare sjell një shërbim VPN në aplikacionin 1.1.1.1

Cloudflare vendosi të sjellë një shërbim VPN në aplikacionin DNS 1.1.1.1. shërbimi i cili debutoi në muajin Nëntor, thotë se rrit shpejtësinë e shkarkimit duke përdorur rrjetin e Cloudflare për të përpunuar DNS më me shpejtësi sesa rrjeti ekzistues mobil.

Shërbimi VPN quhet Warp dhe do të ndryshojë drejtimin e trafikut për ta bërë shfletimin akoma edhe më të shpejtë por me më shumë siguri dhe privatësi.

Përveç privatësisë dhe sigurisë që ofron si VPN e tjera mobile, Warp është optimizuar posaçërisht për platformat mobile.

Për shembull përdor protokollin VPN të WireGuard për të cilin Cloufare thotë se redukton konsumin e baterisë krahasuar me një aplikacion të zakonshëm VPN. Cloudflare gjithashtu pretendon se Warp duhet të reduktojë konsumin e të dhënave duke kompresuar përmbajtjet ku është e mundur.

Edhe pse VPN përdoren zakonisht për të mashtruar uebsajtet dhe shërbime duke i bërë të mendojnë se po i aksesoni nga një vend tjetër, VPN e Cloudflare nuk shërben për këtë qëllim.

Clouflare thotë se nuk ruan asnjë të dhënë të përdoruesve në disk dhe për këtë nuk ju shënjestron me reklama. Warp do të bazohet në modelin freemium për të bërë para. Ose përdorni shërbimin standard Warp ose paguani për Warp+ që përdor teknologjinë Argo të Cloudflare për të rritur shpejtësinë dhe qëndrueshmërinë e rrjeteve. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Era Istrefi sjell në versionin e saj këngën e artistit të preferuar

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Negative pas 75 ditësh! Modelja italiane shërohet nga Covid-19

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Parashikimi i Ricciardos: Starti i Botërorit, me emocione dhe gabime

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Mayweather e thotë troç: Luftoj nëse argëtohem dhe fitoj 600 milionë

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Jehona Lumi publikon me videoklip këngën “Lotët”

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Milani del i pastër, asnjë tampon nuk nxori të infektuar me COVID-19

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses