Clark: Baza e Rusisë në Nish mund të destabilizojë Ballkanin

14.06.2019 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Clark: Baza e Rusisë në Nish mund të destabilizojë Ballkanin

Ish-Gjenerali Wesley Clark, i cili ka udhëhequr sulmet e NATO’s gjatë vitit 1999, ka akuzuar Rusinë se po përdor Ballkanin si një pikë strategjike për të krijuar kriza. Clark hedh dyshime mbi ndërtimin e një baze humanitare ruse në territor të rrethuar nga shtetet dhe bazat e NATO’s.

Clark ishte në Kosovë këtë javë për të shënuar 20 vjetorin e bombardimeve të NATO’s ndaj caqeve serbe, të cilat parandaluan spastrimin etnik.

Clark në një intervistë për RTK ka treguar për rëndësinë e prezencës së trupave të NATO’s në Kosovë, gjë që ka ndikuar në paqe dhe stabilitet në Ballkan.

Por ai ka paralajmëruar për rrezikun që vjen nga Rusia.

“Putin gjithmonë lë hapur një mundësi.. Një krizë që pritet të ndodh. Në çdo moment që i duhet një krizë, ai mund të fillojë një të tillë, ndoshta këtu, ndoshta në Ukrainë apo në shtetet Baltike”, tha Clark.

Ai kë vënë gishtin tek baza humanitare ruse në qytetin serb të Nishit.

“Ajo është një qendër humanitare që ka mundësinë të përdoret për gjithçka”

Qendra ruso-serbe ishte krijaur në vitin 2012 si një stacion i emergjencës dhe është nën kontrollin e ministrisë së mbrojtjes civile ruse. /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa uron Ditën e Pavarësisë së popullit amerikan, duke shprehur mirënjohje të thellë për mbështetjen e SHBA-së ndaj Kosovës

Mustafa uron Ditën e Pavarësisë së popullit amerikan, duke shprehur mirënjohje të thellë për mbështetjen e SHBA-së ndaj Kosovës

Ministri Abrashi: Secila rrugë e re që projektohet do ta ketë edhe shtegun për çiklizëm

Ministri Abrashi: Secila rrugë e re që projektohet do ta ketë edhe shtegun për çiklizëm

Ngritet flamuri amerikan në Deçan

Ngritet flamuri amerikan në Deçan

Ferizaj – Goditet me plumb qorr viktima femër kosovare

Ferizaj – Goditet me plumb qorr viktima femër kosovare

Obiliq – Arrestohen dy persona pasi kanë shtënë me armë zjarri në ajër

Obiliq – Arrestohen dy persona pasi kanë shtënë me armë zjarri në ajër

Sulmon fizikisht bashkëshorten dhe vajzat

Sulmon fizikisht bashkëshorten dhe vajzat

KMLDNJ dënon gjuhën e Gani Kocit ndaj disa politikanëve dhe gazetarëve

KMLDNJ dënon gjuhën e Gani Kocit ndaj disa politikanëve dhe gazetarëve

Shkon në mbi 10,000 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Rusi

Shkon në mbi 10,000 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Rusi

​Hoti: Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike prioriteti i Qeverisë

​Hoti: Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike prioriteti i Qeverisë

Anglia heq masa e karantinës për 56 vende

Anglia heq masa e karantinës për 56 vende

Propozim aktakuzat ndaj Thaçit e Veselit pritet të ngadalësojnë dialogun me Serbinë

Propozim aktakuzat ndaj Thaçit e Veselit pritet të ngadalësojnë dialogun me Serbinë

​Limaj: Synimi ynë, promovomi i vlerave që janë të mishëruara te populli amerikan

​Limaj: Synimi ynë, promovomi i vlerave që janë të mishëruara te populli amerikan

Zemaj: Urime Dita e Pavarësisë Amerikë

Zemaj: Urime Dita e Pavarësisë Amerikë

Kurti: Kosova dhe kombi shqiptar i bashkohen festës së popullit të SHBA-së

Kurti: Kosova dhe kombi shqiptar i bashkohen festës së popullit të SHBA-së

​Covid-19, vdesin dy persona në Shqipëri

​Covid-19, vdesin dy persona në Shqipëri

Festimi virtual i 4 korrikut në ambasadën e SHBA-së

Festimi virtual i 4 korrikut në ambasadën e SHBA-së