Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?

23.11.2020 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?

E sigurt të themi që të gjithë jemi duke u ndjerë më shumë se paksa të mbingarkuar me gjendjen aktuale në botë për shkak të pandemisë me koronavirus dhe kjo mund të çojë në disa momente të trurit të mjegulluar.

Jessica Caldwell, një neuro-psikologe dhe drejtoreshë e Qendrës së Parandalimit të Lëvizjes Alzheimer të Grave në Klinikën Cleveland – SHBA, thotë se mjegulla e trurit është një term që shumë njerëz e përdorin kur nuk ndihen të mprehtë sa ishin më parë ose përballen me vështirësi në përqendrim.

Ajo thotë se mjegulla e trurit nuk është pasojë e moshës, por vërehet te shumë pacientë në çdo moshë dhe se stresi është një shkas i njohur.

“Simptoma të tjera përfshijnë harresën, ose të tregoheni më i ngadaltë kur jeni duke u përpjekur të mbani mend gjërat – pothuajse sikur të ndieni trurin tuaj duke u dridhur, por jo duke qëlluar në të gjithë cilindrat”, thotë Caldwell.

Çfarë e shkakton mjegullën e trurit?

Ka një numër arsyesh që mendja juaj mund të ndjehet e mjegullt, duke përfshirë stresin, gjumin e pamjaftueshëm, menopauza, efektet anësore të ilaçeve, gjendja shëndetësore si rezultat i dëmtimit të kokës, problemet e tiroides ose fazat e hershme të sklerozës multiple.

Kur është mjegulla e trurit shenjë serioze?

Nëse po përjetoni ndonjë nga këto katër simptoma, vizitoni mjekun tuaj për të marrë një kuptim të asaj që mund t’i shkaktojë ato:

-Ju keni ndjerë mjegull për muaj të tërë dhe asgjë (më shumë gjumë, më pak stres) nuk e bën atë të zhduket.

-Mjegulla e trurit ju nxit të bëni gabime të mëdha në punë, me financat tuaja, ose në mënyra të tjera që kanë ndikime të konsiderueshme negative.

-Keni simptoma të tjera përveç mjegullës së trurit, si një ndryshim në ekuilibër ose dhimbje të re.

-Ju nuk mbani mend bisedat që keni pasur me familjen dhe miqtë (megjithëse ata thonë se keni qenë krejtësisht koherent).

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve