Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

09.03.2019 10:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Lëkura ka veti rigjeneruese

Kjo është e vërtetë. Lëkura konsiderohet si një barrierë ne mes hapsirës së brendshme të organizmit dhe ambientit të jashëm. Ajo përbëhet nga qeliza të cilat kanë aftësi rigjeneruese dhe prodhohen gjatë tërë kohës.

Pini 2 litra ujë gjatë ditës për të patur një lëkurë të pastër

Kjo nuk është e vërtetë. Sasia e ujit të cilin e pini nuk ndikon direkt në shtresat sipërfaqësore të lëkurës. Uji përcillet në shtresat më të thella të lëkurës, duke mos ndikuar direkt në pastërtinë e saj.

Stresi e përkeqëson lëkurën

Ky mit ëshë i vërtetë. Duke patur parasysh që kohëve të fundit niveli i stresit është shtuar tek njerëzit për shkak të stilit të jetës të cilin ata e bëjnë, janë bërë studime për efektet që ky stres shkakton. Një ndër pasojat e stresit është përkeqësimi i lëkurës dhe shkaktimi i sëmundjeve të lidhura me lëkurën siç janë: psoriaza dhe ekzema.

Ngrënia e çokollatës shkakton akne

Ngrënia e çokollatës nuk shkakton akne. Aknet zakonisht shkaktohen nga ndryshimet hormonale apo ndonjë ndryshim tjetër në gjëndrat tiroide. Ngrënia e ushqimeve të pashëndetshme mund të shkaktojë shume probleme në shëndet por jo akne.

Pastrimi i lëkurës me sapun shkakton ekzemën

Ekzema është një sëmundje gjenetike e cila shkakton irritim të lëkurës skuqje dhe tharje, që do të thotë se kjo sëmundje nuk shkaktohet nga agjentët e tjerë përpos faktorëve gjenetik.

Shenjat e bardha në thonjë tregojnë mungesë të kalciumit

Kjo teori nuk është e vërtetë.Edhe pse kalciumi është shumë i rëndësishëm për thonjë të shëndetshëm, gjithsesi kjo teori nuk qëndron. Shenjat e bardha në thonjë janë si pasojë e disa çrregullimeve jo serioze si shkak i depërtimi të ajrit në matrikse të thonjëve.

Rrezet e diellit ndikojnë për mirë në lëkurë

Ky mit për disa njerëz mund të jetë i vërtetë, për shkak se rrezet e diellit janë burimi kryesor i vitamiës D, mirëpo për disa njerëz mund të shkaktojnë probleme të mëdha me lëkurën.

Përktheu: Endrina Ramabaja../Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve