Çitaku: Viktimat e dhunës të mos përdoren për protagonizëm politik, tendenca të tilla ka pas edhe më herët

17.05.2019 20:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çitaku: Viktimat e dhunës të mos përdoren për protagonizëm politik, tendenca të tilla ka pas edhe më herët

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ka reaguar pas publikimit të fotografive nga deputetja Flora Brovina për të cilat dyshohet të mos jenë të vërteta.

Ajo në një postim në Facebook, ka shkruar se viktimat e dhunës nuk duhet të përdoren për protagonizëm politik.

Ajo thotë se tendenca për protagonizëm dhe ngritje të profilit përmes dhimbjes së të mbijetuarve të dhunës ka pasur edhe më herët.

“Mos t’i përdorim heroinat tona për protagonizëm politik. Tendenca të protagonizmit dhe ngritjes së profilit përmes dhimbjes dhe plagëve të të mbijetuarave të dhunës ka pasur edhe më herët. Ta ndalim këtë qasje dhe të zotohemi të sjellim drejtësi për të gjithë ata që paguan lartë çmimin e lirisë që gëzojmë sot”, ka shkruar ajo.

Ai tutje ka thënë se asgjë nuk i shfajëson për dhimbjen që ua shkaktuan mijëra viktimave dhe të mbijetuarave të dhunës seksuale 20 vite pas luftës.

“Jam e tronditur deri në palcë, dhe personalisht ju kërkoj falje, që lejuam që një kauzë kaq të dhimbshme ta degradojmë në këtë mënyrë. Turpi bie mbi ne”, ka shkruar tutje ajo.

Çitaku ndër të tjera ka thënë se organet e drejtësisë duhet ta hetojnë rastin deri në fund dhe se
shpreson që akterët e përfshirë të nxjerrin mësimet nga ngjarjet e djeshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për 21 vite, më shumë shqiptarë sesa serbë të dënuar për krime lufte

Për 21 vite, më shumë shqiptarë sesa serbë të dënuar për krime lufte

Drecun: Serbia ia dha Speciales strukturën e UÇK-së

Drecun: Serbia ia dha Speciales strukturën e UÇK-së

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk mund të jetë temë e dialogut Kosovë – Serbi

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk mund të jetë temë e dialogut Kosovë – Serbi

​Gashi: Nuk e pranoj Specialen, ftesat t’i bëjnë me shkrim dhe jo me telefon

​Gashi: Nuk e pranoj Specialen, ftesat t’i bëjnë me shkrim dhe jo me telefon

Hoxhaj: Qeveria Hoti ka filluar lodhët, po vazhdon lodhët dhe 100 ditëshi i saj është i lodhët

Hoxhaj: Qeveria Hoti ka filluar lodhët, po vazhdon lodhët dhe 100 ditëshi i saj është i lodhët

Aheng dhe gjuajtje me armë zjarri në Prapashticë, arrestohen pesë persona

Aheng dhe gjuajtje me armë zjarri në Prapashticë, arrestohen pesë persona

Policia e Kosovës bastis 12 lokacione brenda ditës

Policia e Kosovës bastis 12 lokacione brenda ditës

Lajm i mirë: Edhe sot asnjë i vdekur nga Covid 19

Lajm i mirë: Edhe sot asnjë i vdekur nga Covid 19

Lumezi priti në takim ambasadorin zviceran, vlerësohet bashkëpunimi i deritanishëm

Lumezi priti në takim ambasadorin zviceran, vlerësohet bashkëpunimi i deritanishëm

Gjykata Themelore në Prishtinë shpallet gjykata më transparente në Kosovë

Gjykata Themelore në Prishtinë shpallet gjykata më transparente në Kosovë

Alexander de Croo, kryeministër i ri i Belgjikës

Alexander de Croo, kryeministër i ri i Belgjikës

Gjeneva e Zvicrës thyen rekorde, e bën pagën minimale më të lartën në botë

Gjeneva e Zvicrës thyen rekorde, e bën pagën minimale më të lartën në botë

A do t’u lejohet hyrja kosovarëve në shtetet e BE’së nga 1 tetori?

A do t’u lejohet hyrja kosovarëve në shtetet e BE’së nga 1 tetori?

Thaçi dekoron Hamit dhe Halim Ngucatin me Urdhrin Heroi i Kosovës

Thaçi dekoron Hamit dhe Halim Ngucatin me Urdhrin Heroi i Kosovës

Kurteshi: Koalicioni qeverisës, bashkë me PDK-në po zaptojnë të gjitha pozitat në institucionet publike

Kurteshi: Koalicioni qeverisës, bashkë me PDK-në po zaptojnë të gjitha pozitat në institucionet publike

Pse u mbyllën 12 parti, çfarë thotë KQZ

Pse u mbyllën 12 parti, çfarë thotë KQZ