Çitaku: Dikur na quanin njerëz me bishta, zyrtarët serbë po vazhdojnë me racizëm

10.06.2019 18:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çitaku: Dikur na quanin njerëz me bishta, zyrtarët serbë po vazhdojnë me racizëm

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, përfaqësuesja e Kosovës, Vlora Çitaku, ka komentuar deklaratën e kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, e cila javë më parë kishte thënë se “shqiptarët vijnë nga mali”.

Çitaku deklaratën e Bërnabiqit e ka krahasuar me ato të politikanëve serbë shekuj më parë, sipas të cilëve, shqiptarët ishin ‘njerëz me bisht’, transmeton Gazeta Express.

Çitaku citoi ish-udhëheqësin serb, Vladan Gjorgjeviq, që në shekullin e 19’it kishte thënë se ‘shqiptarët janë me bisht’.

Sipas përfaqësueses së Kosovës në OKB, zyrtarët serbë po vazhdojntë të përdorin gjuhë raciste kundër shqiptarëve, duke iu referuar deklaratës së Bërnabiqit, e cila tha se “shqiptarët janë njerëz të malit”.

“Në mesin e shqiptarëve ai thoshte se duket se ka njerëz me bishta, dhe kjo ka ndodhur në shekullin e 19-të, Tash jemi më shumë se një shekuj më vonë, duke i dëgjuar zyrtarët serb qe vjelin urrejtje dhe vazhdojnë me racizëm”, deklaroi Çitaku.

Ajo thotë se dëshiron ta dëgjojë Bërnabiqin duke deklaruar se shqiptarët janë të malit, para djemëve e vajzave nga Kosova që kanë arritur suksese të shumta në botë.

“Do të doja të dëgjoja këto deklarata nga ata që thanë kur t’i shohin burrat dhe gratë nga Kosova që na bëjnë krenarë cdo ditë, le ta thonë para familjarëve të martirëve…”, ka thënë Çitaku. /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çitaku: Dikur na quanin njerëz me bishta, zyrtarët serbë po vazhdojnë me racizëm

Çitaku: Dikur na quanin njerëz me bishta, zyrtarët serbë po vazhdojnë me racizëm

Çitaku i përgjigjet shefit të UNMIK’ut dhe Daçiqit: Zyrtari rus kishte motosharrë në veturë

Çitaku i përgjigjet shefit të UNMIK’ut dhe Daçiqit: Zyrtari rus kishte motosharrë në veturë

Matoshi bashkë me deputetë dalin në teren,  vizitojnë një gurëthyes në Malishevë

Matoshi bashkë me deputetë dalin në teren, vizitojnë një gurëthyes në Malishevë

Tanin kritika të ashpra ndaj autoriteteve kosovare për arrestimin e punonjësve të UNMIK-ut

Tanin kritika të ashpra ndaj autoriteteve kosovare për arrestimin e punonjësve të UNMIK-ut

Daçiq plot ankesa ndaj Kosovës në OKB: Populli serb po terrorizohet

Daçiq plot ankesa ndaj Kosovës në OKB: Populli serb po terrorizohet

Vuçiq: Gati se është e sigurt që nuk do të ketë takim në Paris

Vuçiq: Gati se është e sigurt që nuk do të ketë takim në Paris

Osmani: Kosova dhe Maqedonia e Veriut intensivisht po lidhen mes veti

Osmani: Kosova dhe Maqedonia e Veriut intensivisht po lidhen mes veti

Gjilani me dhjetëra aktivitete për 20-vjetorin e çlirimit

Gjilani me dhjetëra aktivitete për 20-vjetorin e çlirimit

Mullisët dhe Agjencia e Ushqimit me mospajtime rreth cilësisë së miellit

Mullisët dhe Agjencia e Ushqimit me mospajtime rreth cilësisë së miellit

Nis bixhozi i paligjshëm në Kosovë, policia konfiskon mijëra euro

Nis bixhozi i paligjshëm në Kosovë, policia konfiskon mijëra euro

Në Gjilan u inaugurua projekti për avancimin e zyreve të e prokurimit, donacion i USAID’it

Në Gjilan u inaugurua projekti për avancimin e zyreve të e prokurimit, donacion i USAID’it

Gjykata e Apelit ka vetëm dy gjyqtarë që merren me çështje ekonomike

Gjykata e Apelit ka vetëm dy gjyqtarë që merren me çështje ekonomike

Beqaj: Synojmë krijimin e punësimit përmes ngritjes së aftësive eksportuese

Beqaj: Synojmë krijimin e punësimit përmes ngritjes së aftësive eksportuese

Labinot Tahiri takon Haradinajn, e falenderon për fillimin e asfaltimit të një rruge

Labinot Tahiri takon Haradinajn, e falenderon për fillimin e asfaltimit të një rruge

Jahjaga jep detaje për agjendën e shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s

Jahjaga jep detaje për agjendën e shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s

Shala: Akreditimi kontribuon në zhvillimin ekonomik përmes reduktimit të kostove të tregtisë dhe të bërit biznes

Shala: Akreditimi kontribuon në zhvillimin ekonomik përmes reduktimit të kostove të tregtisë dhe të bërit biznes