Cilët faktorë po i çojnë kosovarët drejt vetëvrasjes?

18.01.2020 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cilët faktorë po i çojnë kosovarët drejt vetëvrasjes?

24 persona vetëm gjatë vitit të kaluar ia kanë marrë jetën vetes. Numër i lartë ishte edhe i atyre që tentuan ta bëjnë të njëjtën gjë. 74 persona sipas Policisë së Kosovë kanë tentuar të vetëvriten. Ky fenomen po shihet shqetësues nga sociologët dhe nga psikologët në vend

Psikologia Fjolla Ibrahimi, në një prononcim për “Zërin” ka theksuar disa nga faktorët e simptomat që shtyjnë drejt vetëvrasjes. “Arsyeja pse një individ kryen vetëvrasje shpesh është e vështirë të përcaktohet, mirëpo nga shtysat madhore më të shpeshta janë: dëshpërimi, humbja e shpresës, sëmundja, papunësia, humbja e një marrëdhënie, vdekja e një personi të dashur, faji, zhgënjimet e ndryshme, të cilat personi që bënë vetëvrasjen ndonjëherë varet edhe nga marrëdhënia e vetëvrasësit me rrethin dhe shoqërinë”, ka thënë ajo.

Ajo gjithashtu ka treguar edhe simptomat paralajmëruese të kësaj sëmundjeje, ku stresi, shqetësimi emocional, të menduarit shumë, kërcënimi për ta lënduar veten janë ndër shkaqet që ndikojnë te një individ që të bëjë vetëvrasje. “Bërje kërcënimesh për ta lënduar ose për ta vrarë veten, kërkim mënyrash ose mjetesh për ta vrarë veten, të folur ose të shkruar rreth vdekjes, procesit të vdekjes ose vetëvrasjes janë shenja të rënda paralajmëruese që një njeri i shfaq, gjë që duhet kërkuar ndihmë në institucionet përkatëse. Ndërsa shenjat që paraqesin gjendje më pak urgjente janë: shprehjet e mungesës së shpresës dhe të humbjes së qëllimit për të jetuar, largim prej miqve, familjes ose prej shoqërisë, sjellje në mënyrë të pakujdesshme. Të gjitha këto janë shenja që paralajmërojnë një vetëvrasje, mirëpo jokushdo që përpiqet të kryejë vetëvrasje i lejon të tjerët ta dinë se çfarë ka ndërmend të bëjë, por shumica shfaqin shenja paralajmëruese të tilla si këto”, ka njoftuar psikologia.

Ibrahimi ka sqaruar edhe moshat të cilat prekën më së shumti nga kjo sëmundje e që janë grup-moshat e reja, gjë që është jashtëzakonisht shqetësuese. “Kohëve të fundit e shohim se ka një trend në rritje të vetëvrasjeve edhe në Kosovë dhe sidomos te grup-moshat e reja të shoqërisë, gjë që është jashtëzakonisht shqetësuese dhe natyrisht shkaktarët janë individualë dhe të përgjithshëm. Mirëpo ndër shkaktarët që mund të theksojmë te vetëvrasjet në Kosovë janë pa dyshim edhe pasojat që vijnë si rezultat i luftës së fundit, i shkallës së lartë të depresionit dhe faktor të tjerë socio-ekonomikë, të cilët ndikojnë jashtëzakonisht shumë, si gjendja sociale, papunësia, e cila shpeshherë nga njerëzit me kushtet që u ofrohen në realitetin kosovar nuk mund ta përballojnë këtë”, ka theksuar Ibrahimi.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni