Cilat janë mënyrat më të shëndetshme të gatimit të ushqimit

30.04.2018 23:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cilat janë mënyrat më të shëndetshme të gatimit të ushqimit

Keni vendosur të ushqeheni shëndetshëm, mirëpo nuk jeni të sigurt si të gatuani ushqimin? Po ju japim disa këshilla të cilat do t’ju ndihmojnë që racionet e kuzhinës suaj të jenë të shëndetshme.

Nuk është me rëndësi vetëm çka hani. Mënyra e gatimit gjithashtu ka ndikim vendimtar në atë se sa është i shëndetshëm ushqimi juaj, transmeton Telegrafi.

Zgara

E çfarë tjetër mund ta sjellë kuzhinën në natyrë përveç një zgare? Një piknik apo një drekë e këndshme në oborr, tashmë s’mund të kuptohen nëse mungon zgara. Kjo metodë është më së miri të përdoret për përgatitje të mishit dhe peshkut.

Zgara duhet të jetë e nxehur mirë para gatimit. Temperatura pastaj mund të përshtatet me ngritjen apo uljen e llamarinës. Disa lloje të mishrave, si salsiçet ose suxhuku përmbajnë për së tepërmi yndyrë për skarë, por mishi më pak i yndyrshëm si mishi i pulës ka nevojë vetëm për pak vaj ose mund ta marinohet për të fituar lagështi.

Zgara po ashtu është zgjidhje e mirë për përgatitjen e perimeve si domatet, kërpudhat dhe specat.

Teli në zgarë

Bëhet fjalë për metodën e gatimit në rrjetën metalike, në temperaturë më të larë, zakonisht në zgarë. Metoda është e shpejtë dhe e shëndetshme dhe shfrytëzon më pak vaj sesa fërgimi dhe ushqimit i jep pamje atraktive.

Telat janë idealë për copat e imëta të mishti, si edhe për peshk. Peshku në rrjetë teli është mënyrë tradicionale e përgatitjes së ushqimit në disa vende bregdetare. Peshku, i cili thahet nga lagështia e tepërt, vendoset në rrjetin shumë të nxehur, dhe gjatë pjekjes lyhet me rozmarinë të lagur në vaj ulliri.

Kur piqet peshku, vendoset në pjatë derisa është ende i butë dhe i nxehtë dhe në të qitet përzierja e veçantë e vajit të ullirit shtëpiak, uthullës, hudhrës së prerë imët, majdanozit, kripës dhe piperit.

472719390

Gatimi në folie

Copa të ushqimit mund të mbështillen në folien e aluminit, dhe pastaj të zihen në mikrovalë ose në avull. Gjatë këtij procesi mbesin të gjitha aromat dhe nutrientët e nevojshëm.

Kjo është mënyrë e mirë për të përgatitur peshkun ose mishin me pak yndyrë, i cili në furrë ose skarë mund të thahet.

Gatimi në avull

Gatimi me avull është shumë më natyrale dhe që përshtatet mirë për të përgatitur ushqime të lehta, të shëndetshme e që për shkak të teknikës së thjeshtë i lë shijet thelbësore dhe teksturën e përbërësve që gatuhen të paprekur. Për këtë mënyrë gatimi e nevojshme është që ushqimin ta vendosni mbi ujin e nxehur që avullon.

Aroma natyrore, ngjyra, forma dhe tekstura, si edhe vitaminat dhe mineralet, në këtë mënyrë mbesin në ushqim, çka gatimin në avull e bën zgjidhje shumë të shëndetshme. Në ujë mund të shtohet edhe qepa e prerë, perimet e prera si selino ose kopra, copëza limoni, erëza të freskëta, ashtu që aromat e tyre përshkojnë ushqimin derisa gatuhet.

Edhe pse ushqimi mund të lyhet me mëlmesa para se të vihet në avull, kurrë mos i kripni perimet, sepse kripa do të tërheq materiet dhe vitaminat ushqyese. /Telegrafi

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mariano Diaz nuk pranon të rikthehet te Reali si zëvendësues i Benzemas

Mariano Diaz nuk pranon të rikthehet te Reali si zëvendësues i Benzemas

Sot pritet të mbahet takimi i shumëpritur Modric-Perez

Sot pritet të mbahet takimi i shumëpritur Modric-Perez

Sevilla afër nënshkrimit me Andre Silvan

Sevilla afër nënshkrimit me Andre Silvan

Interi ka marrëveshje me Modricin, e pret takimin e tij me Realin

Interi ka marrëveshje me Modricin, e pret takimin e tij me Realin

Vardy nënshkruan për katër vjet me Leicesterin

Vardy nënshkruan për katër vjet me Leicesterin

Malcolm – Barca, një hakmarrje për Romën

Malcolm – Barca, një hakmarrje për Romën

Guardiola gati për fillimin e sezonit pas verës së “qetë”

Guardiola gati për fillimin e sezonit pas verës së “qetë”

Vieria paralajmëron Balotellin

Vieria paralajmëron Balotellin

Allegri u nderua nga interesimi i Realit

Allegri u nderua nga interesimi i Realit

Kukësi pëson humbje të thellë në Gjeorgji nga Torpedo

Kukësi pëson humbje të thellë në Gjeorgji nga Torpedo

Robben flet për rëndësinë e Boatengut te Bayerni

Robben flet për rëndësinë e Boatengut te Bayerni

Do të doja të isha përkrah tij – Courtois shpreson që të bashkohet me Hazardin te Reali

Do të doja të isha përkrah tij – Courtois shpreson që të bashkohet me Hazardin te Reali

Zyrtare: Atletico konfirmon transferimin e Kalinic

Zyrtare: Atletico konfirmon transferimin e Kalinic

UEFA zbulon nominimet për portierin, mbrojtësin, mesfushorin dhe sulmuesin e sezonit 2017/18 në Ligën e Kampionëve

UEFA zbulon nominimet për portierin, mbrojtësin, mesfushorin dhe sulmuesin e sezonit 2017/18 në Ligën e Kampionëve

PSG kthehet pas Donnarummas, në lojë edhe emrat e Rabiot, Draxler dhe Di Maria

PSG kthehet pas Donnarummas, në lojë edhe emrat e Rabiot, Draxler dhe Di Maria

Superkupa: Drita-Prishtina, gjilanasit do të jenë vendas në Stadiumin ‘Fadil Vokrri’, biletat nën menaxhimin e FFK-së

Superkupa: Drita-Prishtina, gjilanasit do të jenë vendas në Stadiumin ‘Fadil Vokrri’, biletat nën menaxhimin e FFK-së