Cigaret elektronike ua shtojnë 3 herë më shumë rrezikun e sulmit në zemër

10.03.2019 14:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cigaret elektronike ua shtojnë 3 herë më shumë rrezikun e sulmit në zemër

Përdorimi i cigareve elektronike ngre rrezikun e sulmeve të zemrës në tri herë më shumë, sipas një studimi madhor.

Shqetësimet po rriten në të gjithë botën lidhur me ndikimin afatgjatë të shëndetit si rezultat i avullit të cigareve elektronike.

Megjithatë, cigaret elektronike mbeten në qendër të politikës së shëndetit publik, me zyrtarët që vazhdimisht këmbëngulin se përfitimet tejkalojnë çdo dëmtim potencial.

Studimi, që do të prezantohet në Konferencën Amerikane të Kardiologjisë në New Orleans më vonë këtë muaj, është një nga më të mëdhatë të kryer ndonjëherë mbi ndikimin e cigareve elektronike.

Ekspertët nga Universiteti i Kansasit kanë vështruar të dhëna nga më shumë se 90,000 përdorues të cigareve elektronike (e-përdorues).

Ata gjetën se e-përdoruesit kishin 34 për qind më shumë gjasa sesa jo-përdoruesit të pësonin sulm në zemër. Ata që përdorën pajisjet më sporadikisht, kishin një rrezik 29 për qind më të madh të atakut kardiak.

Udhëheqësi i studimit Dr Mohinder Vindhyal tha: “Deri më tani, pak ka pasur informata në dispozicion për rreziqet kardiovaskulare në lidhje me përdorimin e cigareve”, tha Dr. Mohinder Vindial, udhëheqës i studimit.

Ai pranoi se studimi nuk ishte i përsosur – shumica e përdoruesve të cigareve ishin ish-duhanpirës kështu që problemet e zemrës mund të jenë për shkak të përdorimit të duhanit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Cigaret elektronike ua shtojnë 3 herë më shumë rrezikun e sulmit në zemër

Cigaret elektronike ua shtojnë 3 herë më shumë rrezikun e sulmit në zemër

Sulmet kibernetike i kushtojnë bizneseve çdo vit miliona dollarë

Sulmet kibernetike i kushtojnë bizneseve çdo vit miliona dollarë

Sa herë duhet të bëjë një çift marrëdhënie seksuale për të mbetur gruaja shtatzënë?

Sa herë duhet të bëjë një çift marrëdhënie seksuale për të mbetur gruaja shtatzënë?

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Ushqimet të cilat depërtojnë direkt në qelizat e trurit tuaj

Ushqimet të cilat depërtojnë direkt në qelizat e trurit tuaj

Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?