Çifti kosovar vodhi 688 mijë franga në Zvicër, mund të dënohen me 5 vite burg e dëbim nga shteti

22.08.2019 16:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çifti kosovar vodhi 688 mijë franga në Zvicër, mund të dënohen me 5 vite burg e dëbim nga shteti

Prokuroria zvicerane ka kërkuar 4.5 vjet burg, për shkak siç thuhet se ka shpërdoruar 688,000 CHF në IV dhe përfitime plotësuese.

Javën e ardhshme Miradije F. (49) duhet të përgjigjet para gjykatës së rrethit Rheintal. Prokuroria e akuzon se nga fundi i shkurtit 2003 ka përfituar ndihma sociale, shkruan Blick, përcjell albinfo.ch.

Shifra totale e përfitimit është 688,000 zvicerane. Ajo dyshohet se ka përfituar nga pensioni invalidor dhe përfitime plotësuese.

Madje, ajo ka pasur një kompani të vogël sigurimesh, që e kishte regjistruar në emër të burrit të saj.

Edhe pse kishte thënë se kishte probleme, ajo është parë duke punuar. Miradije F. drejton një veturë, bart gjëra të rënda dhe punon si një ndërmjetëse sigurimesh.

Vëzhgimet e autoriteteve konfirmojnë më pas përshtypjen e një gruaje me të vërtetë të shëndetshme.

Burri i saj, Ahmet F. konsiderohet të jetë 100 për qind i paaftë për punë pas një aksidenti automobilistik në shtator 2001 dhe vuajtjes psikologjike që rezulton.

Çifti kishin bërë pushime në Maldive dhe Egjipt, edhe pse i kanë fshirë fotografitë.

“Këto pretendime janë shumë të dëmshme. Unë sigurisht që nuk jam simulante”, shpjegon ajo, duke i mohuar akuzat, derisa punon në kopshtin e saj, por nuk mund të konsiderohet punë.

Këshilltari i sigurimeve F. D. * (60) raporton të kundërtën: «Unë e njoh atë si një grua të vendosur, e cila ndërmjetësoi klientët e sigurimeve. Bashkëpunimi ishte shumë i këndshëm”.

Miradije F. i kishte sjellë secilit personalisht kontrata, të cilat gjithmonë i kishte nënshkruar burri i saj.

Ata kanë folur edhe për udhëtimet. “Ndonjëherë unë qesh në fotografi, në mënyrë që familja ime të jetë e lumtur gjithashtu”, shpjegon Miradije F. “Ne vetë paguam udhëtimet, këto ishin paratë tona”, thekson Ahmet F.

Përkundër të gjitha deklaratave të pafajshme nga ana e çiftit kosovar në Zvicër, për Miradije F. kërkohet dënim me burgim prej 4 vjet e gjysmë. Ndërkohë, Ahmet F. rrezikon dy vjet burgim me kusht dhe një dëbim nga Zvicra për një afat prej gjashtë vjetësh. Për rastin e tyre ende vlen prezumimi i pafajësisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çifti kosovar vodhi 688 mijë franga në Zvicër, mund të dënohen me 5 vite burg e dëbim nga shteti

Çifti kosovar vodhi 688 mijë franga në Zvicër, mund të dënohen me 5 vite burg e dëbim nga shteti

Basha pas takimit me ambasadorin gjerman: Ka tek unë një partner për të zgjidhur krizën

Basha pas takimit me ambasadorin gjerman: Ka tek unë një partner për të zgjidhur krizën

Gashi nënshkruan dy rregullore të cilat përmirësojnë fushëveprimtarinë e teatrove dhe ansamblet rezidente

Gashi nënshkruan dy rregullore të cilat përmirësojnë fushëveprimtarinë e teatrove dhe ansamblet rezidente

Vëllezërit Haradinaj dorë për dore: Ky Kuvend dhe kjo Qeveri pamundësuan ndarjen e Kosovës

Vëllezërit Haradinaj dorë për dore: Ky Kuvend dhe kjo Qeveri pamundësuan ndarjen e Kosovës

Katica Janeva në paraburgim, zgjerohen hetimet për rastin “Reketi”

Katica Janeva në paraburgim, zgjerohen hetimet për rastin “Reketi”

Taksa rrit importin e mallrave përmes transportit hekurudhor

Taksa rrit importin e mallrave përmes transportit hekurudhor

Haki Abazi bën thirrje për koalicionin LDK–VV

Haki Abazi bën thirrje për koalicionin LDK–VV

Vuçiq: E respektoj Amerikën, por unë mbroj interesin e Serbisë

Vuçiq: E respektoj Amerikën, por unë mbroj interesin e Serbisë

LDK nesër mbledh Këshillin e Përgjithshëm për të zgjedhur Kryesinë e re

LDK nesër mbledh Këshillin e Përgjithshëm për të zgjedhur Kryesinë e re

Leku forcon pozitat me euron, zhvlerësohet ndaj dollarit

Leku forcon pozitat me euron, zhvlerësohet ndaj dollarit

Thaçi: Së shpejti do të marr vendim për dekretimin e zgjedhjeve

Thaçi: Së shpejti do të marr vendim për dekretimin e zgjedhjeve

Aktakuzë ndaj ish-drejtorit të Administratës në Prizren

Aktakuzë ndaj ish-drejtorit të Administratës në Prizren

Bilall Sherifi: Nisma ua ka bërë “bllok” para zgjedhjeve këtyre partive

Bilall Sherifi: Nisma ua ka bërë “bllok” para zgjedhjeve këtyre partive

Kosnett reagon pas shpërndarjes së Kuvendit: Hap i rëndësishëm drejt krijimit të Qeverisë së re

Kosnett reagon pas shpërndarjes së Kuvendit: Hap i rëndësishëm drejt krijimit të Qeverisë së re

BIK tregon krejt çfarë ka ndodhur me mishin e asgjësuar nga AUVK

BIK tregon krejt çfarë ka ndodhur me mishin e asgjësuar nga AUVK

Osmani: Mori fund qeverisja me skandalet me të mëdha që nga paslufta

Osmani: Mori fund qeverisja me skandalet me të mëdha që nga paslufta