CIA: Huawei financohet nga inteligjenca Kineze

20.04.2019 21:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
CIA: Huawei financohet nga inteligjenca Kineze

Inteligjenca Amerikane akuzon Huawei Technologies se financohet nga sigurimi shtetëror Kinez duke shtuar më tej presionin mbi gjigandin e telekomunikacionit në Perëndim.

CIA thotë se Huwei merr financime nga Komisioni Kinez i Sigurisë Kombëtare, Ushtria Popullore Kineze dhe një krah i tretë i rrjetit Kinez të inteligjencës.

Në fillim të vitit SHBA ndau me Britaninë, Australinë, Kanadanë dhe Zelandën e Re informacione që posedon rreth kompanisë.

Huawei mohoi akuzat e publikuara nga gazeta Britanike The Times.

Huawei nuk komenton akuza të pabazuara në asnjë provë nga burime anonime,” tha kompania. Akuzat vinë në një kohë kur tensionet tregtare mes Uashingtonit dhe Pekinit janë shtuar për shkak se SHBA thonë se pajisjet e Huawei përdoren për spiunazh.

Autoritetet Amerikane gjithashtu e akuzojnë për shkeljen e sanksioneve vendosura ndaj Iranit. CFO e Huawei dhe vajza e themeluesit të kompanisë Ren Zhengfei u arrestua në Kanada në Dhjetor me kërkesë së SHBA pikërisht për këtë arsye.

Ajo mohon të ketë vepruar kundër sanksioneve ndërsa babai i saj e quan arrestimin politikisht të motivuar.

Një tjetër kompani Kineze, ZTE, gjithashtu ka qenë në qendër të kritikave dhe akuzave nga Shtetet e Bashkuara. Vitin e kaluar pagoi 1 miliardë dollarë Amerikës për shkeljen e sanksioneve Iraniane. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni