Chan-ocha do t’i ekzekutojë gazetarët që nuk e thonë të vërtetën!

25.03.2015 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Chan-ocha do t’i ekzekutojë gazetarët që nuk e thonë të vërtetën!
Lideri i juntës në Tajlandë, Prayuth Chan-ocha, ka sulmuar kërcënuar edhe të mërkurën gazetarët, duke thënë se ai ndoshta thjeshtë do t’i ekzekutojë ata që nuk do ta raportojnë të vërtetën.

Muajin e kaluar Chan-ocha kishte deklaruar se ka fuqi ekzekutive që të mbyll mediat, ndërsa sot në një konferencë për media, shkoi edhe një hap më tutje, me qëllim që të zbusë kritikat ndaj regjimit të tij.

“Ne ndoshta thjeshtë do t’i ekzekutojmë ata”, ka thënë Chan-ocha, kur është pyetur se si do të reagojë qeveria e tij ndaj gazetarëve që nuk i përmbahen “linjës zyrtare” të shtetit, njofton Reuters, raporton lajmi.net.

“Ju nuk keni nevojë ta përkrahni qeverinë, por duhet ta raportoni të vërtetën”, ka thënë ish shefi i ushtrisë së Tajlandës, deklaratë kjo e komentuar si skandaloze nga organizatat për lirinë e të shprehurit.

Udhëheqësi i juntës tajlandeze e ka hequr nga pushteti qeverinë e kryeministrit Yingluck Shinawatra, majin e vitit të kaluar përmes grusht-shtetit. Ajo rrezikon të dënohet m dhjetë vjet burgim, pasi akuzohet se qeveria e saj ka keqpërdorur një skemë subvencionale për zhvillimin e plantazheve të orizit në zonat rurale.

Prej grusht shtetit të vitit 2006, Tajlanda mbetët një vend shumë i ndarë në mes të liderëve që përkrahën në zonat rurale dhe klasa punëtore urbane (familja Shinawatra) dhe liderëve që kanë përkrahje në kryeqytet dhe në jug të vendit (ish ushtarake)

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Serbi, nga aksident i rëndë përmbyset autobusi nga Maqedonia

Në Serbi, nga aksident i rëndë përmbyset autobusi nga Maqedonia

Macron e thotë troq: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave

Macron e thotë troq: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave

Paralajmërojnë ekspertët, Greqia dhe Turqia afër një konflikti të armatosur – reagime nga SHBA, BE dhe Izraeli

Paralajmërojnë ekspertët, Greqia dhe Turqia afër një konflikti të armatosur – reagime nga SHBA, BE dhe Izraeli

Për herë të parë në listën e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA, futet emri Muhamed

Për herë të parë në listën e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA, futet emri Muhamed

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Në një shkollën të mesme në Brooklyn kërcënim me bombë, mijëra nxënës evakuohen

Në një shkollën të mesme në Brooklyn kërcënim me bombë, mijëra nxënës evakuohen

Këto jane pamjet nga shembja e ndërtesës 4-katëshe në Durrës

Këto jane pamjet nga shembja e ndërtesës 4-katëshe në Durrës

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Shumë biznese në Luginë të Preshevës mbyllën, arsyeja taksa 100 për qind

Shumë biznese në Luginë të Preshevës mbyllën, arsyeja taksa 100 për qind

Në Maqedoninë Veriore për interpretimin autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, Komisioni Ligjvënës-Juridik do të debatojë sot

Në Maqedoninë Veriore për interpretimin autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, Komisioni Ligjvënës-Juridik do të debatojë sot

Pas tërmetit në Shqipëri  6500 persona në çadra, 525 pallate të dëmtuara

Pas tërmetit në Shqipëri 6500 persona në çadra, 525 pallate të dëmtuara

Lëkundje të forta të tërmetit në Durrës

Lëkundje të forta të tërmetit në Durrës

Po largohen banorët nga Tiranë, frika e tërmeteve

Po largohen banorët nga Tiranë, frika e tërmeteve

Një grua e moshuar në SHBA gjendet e vdekur në shtrat, burri i saj në frigorifer

Një grua e moshuar në SHBA gjendet e vdekur në shtrat, burri i saj në frigorifer

Shkarkohet nga detyra sekretari i Marinës së SHBA-së

Shkarkohet nga detyra sekretari i Marinës së SHBA-së