Challandes i palumtur me formatin e play-off’it: E pamundur për tifozët e Kosovës të në përkrahin në finale

20.02.2020 11:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Challandes i palumtur me formatin e play-off’it: E pamundur për tifozët e Kosovës të në përkrahin në finale

Trajneri i Kosovës, Bernard Challandes, është i pakënaqur me formatin e ndeshjeve të play-off-it për kualifikim në Euro 2020, të cilat zhvillohen në fund të muajit të ardhshëm, duke thënë se një format i tillë krijon probleme të ndërlikuara logjistike për ekipin e tij dhe e bënë pothuajse të pamundur për tifozët dardanë të jenë të pranishëm në stadium për ndeshjen vendimtare.

Gati katër vjet pasi u pranua nga UEFA dhe FIFA, Kosova e ka mundësinë për t’u kualifikuar në një turne të madh, por për ta arritur këtë i duhet t’i fitojë dy ndeshje jashtë vendit, kundër Maqedonisë së Veriut dhe ndaja Gjeorgjisë ose Bjellorusisë, transmeton Gazeta Express.

Gjashtëmbëdhjetë kombëtare janë kualifikuar në fazën e play-off’t përmes turneut inaugurues të Ligës së Kombeve dhe janë ndarë në katër grupe, ku do të luhen nga dy gjysmëfinale dhe një finale në secilin grup.

Përparësinë për të luajtur në shtëpi në ndeshjen gjysmëfinale e kanë kombëtaret që kanë pasur rezultat më të mirë në Ligën e Kombeve. Ndërsa vendi i zhvillimit të finales u caktuar përmes shortit.

Kosova nuk pati fat në asnjërën, prandaj do t’i duhet ta vizitojë Shkupin fqinj për t’u përballur me Maqedoninë e Veriut në gjysmëfinal më 26 mars dhe nëse fiton, Gjeorgjinë ose Bjellorusinë tri ditë më vonë.

Challandes thotë se kjo e bën pothuajse të pamundur për tifozët e Kosovës të jenë të pranishëm në stadium për ndeshjen finale, nëse verdhekaltrit kualifikohen, i cili do të ishte meçi më i rëndësishëm në histori të Kosovës deri tani.

“Ata (tifozët) do të duhet të organizojnë diçka të premten në mëngjes për të udhëtuar drejt Tbilisi apo Minks të dielën. Ky do të ishte udhëtim tejet i vështirë, gati i pamundur”, tha trajneri zviceran i Kosovës.

“Organizimi nga UEFA nuk është i mirë. Nuk e kuptoj përse nuk e organizuan zhvillimin e të gjitha ndeshjeve në një shtet. Për shembull në Austri apo Zvicër, kështu do të kishte qenë më mirë”, shtoi Challandes.

Ai tha me bindje se në këtë mënyrë, Kosova do ta mbushte stadiumin.

“Kështu do ta kishim stadiumin plot, prandaj njerëzit janë të tërbuar. Ne gjithmonë i kemi pasur 100 mijë apo më shumë kërkesa për bileta për ndeshjet tona”, theksoi ai. /Gazeta Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja