Chabert: Kosova nuk mund t’ia lejojë vetes të mbetet në “status quo”

13.05.2019 08:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Chabert: Kosova nuk mund t’ia lejojë vetes të mbetet në “status quo”

Ambasadori i Francës, Didier Chabert, e sheh të padobishme mbajtjen e taksës në fuqi, sikurse dhe vazhdimin e “status quos” aktuale. Një marrëveshje eventuale me Serbinë, sipas tij, do të çonte në integrimin e plotë ndërkombëtar të Kosovës, përfshirë anëtarësimin në Kombet Bashkuara, shkruan sot “Koha Ditore”.

Në intervistën dhënë “Kohës Ditore”, diplomati francez ka theksuar se Kosova ka të gjitha mjetet për t’u siguruar se do të respektohen vijat e kuqe në negociata me Serbinë. Nëse Kosova nuk dëshiron ndryshimin e kufijve, siç ka thënë ai, mjafton që të mos negociojë këtë opsion me Serbinë, ose të kujdeset që Parlamenti të hedhë poshtë një marrëveshje të tillë.

I pyetur nëse Franca mbështet idenë e korrigjimit apo ndryshimit të kufijve në Ballkan, Chabert ka deklaruar se u takon Kosovës dhe Serbisë që të vendosin vetë, përmbajtjen e marrëveshjes që dëshirojnë ta nënshkruajnë. Por ka përkujtuar se prej palëve lypset të pranojnë koncesione të vështira, “por të justifikuara në raport me përfitimet e pritshme”.

Chabert ka folur edhe për shqetësimet që kanë rreth liberalizimit të vizave për Kosovën, perspektivën evropiane të Kosovës, si dhe për forcimin e rendit dhe ligjit në Kosovë…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pamje të rënda: Video e sulmit çnjerëzor ndaj gruas rome në mes të Ferizajt

Pamje të rënda: Video e sulmit çnjerëzor ndaj gruas rome në mes të Ferizajt

9 muaj burg ish-anëtarit të Gjykatës së Lartë, por dënimi konvertohet në shërbim prove

9 muaj burg ish-anëtarit të Gjykatës së Lartë, por dënimi konvertohet në shërbim prove

Telekomi pagoi 47 euro për një metër kabllo optike

Telekomi pagoi 47 euro për një metër kabllo optike

E tmerrshme: Në Ferizaj turma e sulmon sërish gruan rome

E tmerrshme: Në Ferizaj turma e sulmon sërish gruan rome

Holanda letër KE-së për vizat me Shqipërinë, ambasada: Vlerësimin e jep Komisioni Europian

Holanda letër KE-së për vizat me Shqipërinë, ambasada: Vlerësimin e jep Komisioni Europian

Vuçiq inatoset që Brukseli i reagoi Bërnabiqit pasi ofendoi kosovarët si njerëz të malit

Vuçiq inatoset që Brukseli i reagoi Bërnabiqit pasi ofendoi kosovarët si njerëz të malit

Ministrja serbe e quan të pakujdesshme deklaratën e Brnabiq për “njerëzit e malit”

Ministrja serbe e quan të pakujdesshme deklaratën e Brnabiq për “njerëzit e malit”

LDK-ja s’e merr seriozisht idenë e Thaçit për bashkim me Shqipërinë

LDK-ja s’e merr seriozisht idenë e Thaçit për bashkim me Shqipërinë

Punësimet politike mbajnë peng reformat në administratën publike

Punësimet politike mbajnë peng reformat në administratën publike

Kosova e shpall person non-grata punonjësin rus të UNMIK-ut

Kosova e shpall person non-grata punonjësin rus të UNMIK-ut

“Në regjistrin për arrestim në veri 46 persona, serbë, shqiptarë e boshnjakë”

“Në regjistrin për arrestim në veri 46 persona, serbë, shqiptarë e boshnjakë”

BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

Vuçiq: Është rrënuar besimi me Perëndimin rreth Kosovës

Vuçiq: Është rrënuar besimi me Perëndimin rreth Kosovës

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit